Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rodiče smrtelně nemocného kojence chtějí, aby zemřel doma. Nemocnice je proti

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Londýn – Na britský soud se dnes obrátili rodiče nevyléčitelně nemocného jedenáctiměsíčního Charlieho Garda, kteří žádají, aby jejich syn mohl zemřít doma.

Charlie trpí syndromem mitochondriálního vyčerpání, což se projevuje postupným ochabováním svalstva a poškozením mozku; rodina v pondělí oznámila, že podle zevrubných testů chlapcovo tělo vykazuje nezvratná poškození a že na jakoukoli pomoc je už pozdě.

Rodiče Chris Gard a Connie Yatesová v pondělí vzdali dlouhodobou snahu o využití experimentální léčby k záchraně svého potomka. Uvedli také, že se chtějí s lékaři dohodnout, jak by jejich synovi mohlo být umožněno zemřít doma.

Jejich právník Grant Armstrong přitom obvinil nemocnici, kde je chlapec ošetřován, že klade překážky ke splnění tohoto „posledního přání" rodičů, napsala agentura AP.

Zdravotnické zařízení Great Ormond Street Hospital tvrdí, že by přání rodičů ráda splnila, ale poskytnutí intenzivní péče Charliemu mimo zdravotnické zařízení není jednoduché.

Podle stanice BBC soudce uvedl, že nemocnice jako kompromisní řešení navrhla přemístit chlapce do hospice. Poznamenal také, že „jde o problémy, které volají po vyřešení". Soudce vynese rozhodnutízřejmě ve středu. 

Témata:  Velká Británie děti nemoc

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 19:10

Extrémní počasí zasáhlo Chorvatsko: Řádí bouřky, Split je pod vodou

V části Balkánu se v úterý odehrála kombinace ničivých živlů – Chorvatsko postihla silná bouře s kroupami, zatímco v sousedním Srbsku zuřily stovky požárů po extrémní vlně veder. Tyto události jsou dalším příkladem extrémního počasí, které vědci stále častěji spojují s klimatickými změnami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.