Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U libyjských břehů byl zachycen člun se 167 migranty, 13 jich už bylo mrtvých

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Řím/Tripolis – U libyjských břehů včera bylo zachyceno plavilo. Záchranáři ze španělské organizace Proactiva Open Arms na něm objevili 167 běženců, 13 z nich už bylo mrtvých.

„Narazili jsme na nafukovací člun unášený proudem. Na palubě bylo 167, 11 bylo mrtvých, včetně několika těhotných žen a matek s dětmi," uvedla na twitteru Proactiva Open Arms, načež později upravila počet mrtvých na 13.

Loď skupiny Save The Children dále ve stejné oblasti zachránila na 70 osob plavících se na malém člunu, napsala agentura AFP.

Zástupci nevládních humanitárních organizací také jednali s italským ministrem vnitra Marcem Minnitim kvůli navrhovanému kodexu pro jejich činnost. Ten obsahuje desítku opatření, jako například zákaz vplutí záchranářských lodí do libyjských vod či povinnost pro tyto lodě přijímat na palubu členy speciálních bezpečnostních složek pro boj proti obchodu s bílým masem.

Kodex již schválily evropské úřady, avšak některé nevládní organizace jeho přijetí vylučují. Minniti přitom prohlásil, že do italských přístavů nepustí lodě organizací, které dokument nepodepíší.

Itálie letos podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přijala již přes 93.500 běženců a dlouhodobě si stěžuje na nedostatečnou pomoc ostatních zemí EU.

Témata:  Itálie uprchlíci Libye

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.