Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko zuří: Ukrajina chce zničit náš turistický ruch. A z Kyjeva přišla důrazná odpověď

"Bospor Kerčský"
Foto: Reprofoto YouTube

Moskva - Rusko si v roce 2014 přisvojilo Krym. Většina evropských zemí tento krok odsoudila. Rusko se od té doby snaží vylepšit pošramocenou pověst poloostrova a přinutit svět, aby jej spíše než jako okupované území vnímal jako centrum turistického ruchu. Moskva vyzývá Rusy, aby navštívili přímořskou oblast a prostřednictvím okouzlujících reklam slibuje zábavu pro celou rodinu. Podle ruských bezpečnostních služeb však živou turistickou sezónu mají v plánu zničit ukrajinští špioni, referuje web Newsweek.

Provozovatelé ruského cestovního ruchu uvedli na začátku tohoto měsíce, že v první polovině roku 2017 navštívilo Krym jen něco málo přes milion Rusů - kolem pětiny vládních ročních prognóz - zatímco poptávka je oproti loňskému roku o 30 procent nižší.  Ruské bezpečnostní služby (FSB) mají jasno, že za nevýraznou turistikou v letošním roce stojí jejich ukrajinští kolegové.

„Ukrajina nemá zájem na tom, aby Krym měl svou turistickou sezonu," řekl Viktor Palagin, šéf FSB v regionu, v úterý ruské tiskové agentuře Interfax. „Vytvářejí k tomu překážky." Podle Plagina ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) a ministerstvo obrany postavily na administrativní hranici mezi Krymem a zbytkem Ukrajiny  „náborové body" skrze které obyvatelé Krymu musí procházet. Podle něj FSB je prošena, aby udělila milost těm, kteří byli nuceni spolupracovat s cizí službou.

Ruský zpravodajský kanál RBC se zeptal krymského trenéra, zda viděl něco, co připomíná „náborový bod" během jeho cest. „Nikdy jsem neviděl žádné náborové body SBU na hranicích Krymu," řekl muž pod podmínkou anonymity. „Nikdo není vystavován dokonce doplňkovým kontrolám."

Někteří Ukrajinci se na sociálních sítích vysmívají tvrzení Palagina. „Samozřejmě, že jsou rekrutováni," napsal jeden uživatel na Facebooku. „A ten, kdo nebude spolupracovat, je zastřelen." Jiný napsal, že přesně toho byl svědkem. "Vezmou vás z vašeho auta a přímo do národní gardy." Další položil otázku, zda FSB připouští, že SBU je lepší v špehování, „protože kluci ze SBU jsou schopni obrátit FSB."  

Témata:  Krym Ukrajina Rusko

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy