Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Amnesty International se zlobí. Írán dál vězní desítky ochránců lidských práv i odborářů

Íránským prezidentem byl zvolen proreformní duchovní Hasan Rúhání
Íránským prezidentem byl zvolen proreformní duchovní Hasan Rúhání
Foto: reprofoto Euronews

Teherán - Z aktuální zprávy Amnesty International (AI) vyplývá, že v Iránu jsou desítky obránců lidských práv i odborářů veřejně hanobeny a nespravedlivě vězněny.

Tažení úřadů proti aktivistům zintenzivnilo po nástupu prezidenta Hasana Rúháního v roce 2013. AI perzekuci popisuje na příkladu 45 osob. Jsou mezi nimi bojovníci za práva žen, národnostních menšin, odpůrci trestu smrti, odboráři i ti, kteří žádají zadostiučinění v případech mimosoudních poprav a zmizení z 80. let minulého století.

Obránci lidských práv jsou státními médii dehonestováni jako zrádci a zahraniční agenti. Po často mimořádně krátkých a údajně nespravedlivých procesech před revolučními tribunály končí ve vězení i na deset a více let. Podle AI jako záminka obvykle poslouží vykonstruovaná obvinění související s "národní bezpečností". K odsouzení prý přitom stačí pouhé styky s představiteli OSN či Evropské unie.

"Je hořkou ironií, že zatímco se íránské úřady chlubí zlepšením vztahů s OSN a EU, zejména v důsledku jaderné dohody, (íránští) obránci lidských práv, kteří se spojí s týmiž institucemi, jsou považováni za zločince," řekl v tiskové zprávě zástupce AI Philip Luther.

"Místo udobřování si íránských činitelů by EU měla důrazně požadovat okamžité a bezpodmínečné propuštění všech osob uvězněných za pokojný aktivismus v oblasti lidských práv a ukončení zneužívání soudního systému k umlčování aktivistů," dodal.

Témata:  lidská práva Írán AI (Amnesty International)

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 17:54

Rozsáhlý blackout v Česku: Návod, jak se chovat v krizové situaci

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes ochromil Prahu a další části republiky, znovu upozornil na důležitost připravenosti na krizové situace. Ať už jde o blackout nebo živelnou pohromu, klíčové je zachovat klid a postupovat podle ověřených pokynů. Úřady proto připomínají základní pravidla, která mohou v takových chvílích pomoci.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy