Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na mezinárodní vojenský konvoj v afghánském Kandaháru zaútočil sebevrah

NATO
NATO
Foto: NATO

Kábul - Mezinárodní vojenský konvoj se dnes poblíž letiště ve městě Kandahár na jihu Afghánistánu stal terčem atentátu. Dle mluvčího koaliční mise NATO Damiena Horvatha si útok vyžádal oběti, není ale jasný jejich počet ani to, zda jde o mrtvé či zraněné.

Letiště v Kandaháru je velkou vojenskou základnou mezinárodních jednotek, které pomáhají afghánským bezpečnostním složkám v boji proti povstaleckému hnutí Taliban.

Podle Jindřicha Pleschera z tiskového oddělení generálního štábu jsou všichni čeští vojáci v Afghánistánu v pořádku. Česká armáda má v zemi 271 vojáků, většina se podílí na ochraně spojenecké základny Bagrám nedaleko Kábulu a další jsou umístěni na kábulském mezinárodním letišti.

Ve koaličních jednotkách USA a NATO slouží v současné době v Afghánistánu 13.500 vojáků. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, zda do země pošle dalších 4000 nebo i více amerických vojáků.

Témata:  teroristické útoky v Afghánistánu NATO (Severoatlantická aliance) Afghanistán

Související

Aktuálně se děje

27. června 2026 9:20

Zásilkovna představila novinku. V praxi ji uvede od července

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy