Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Loď neziskové organizace je zadržována na Lampeduse, podle úřadů se posádka domlouvala s pašeráky

Itálie zachraňuje uprchlíky
Itálie zachraňuje uprchlíky
Foto: UNHCR

Řím - Na příkaz prokurátora dnes italská policie a pobřežní stráž preventivně zadržely loď Iuventus, kterou při záchraně migrantů ve Středozemním moři užívá německá nezisková organizace Jugend Rettet (JR).

Organizace JR čelí podezření z toho, že spolupracovala s převaděči a napomáhá nelegální migraci. Agentura AP napsala, že posádka lodi nabírala migranty přímo z lodí pašeráků lidí u libyjského pobřeží. Posádce 33 metrů dlouhé Iuventy plující pod holandskou vlajkou bylo přikázáno, aby neopouštěla ostrov Lampedusa.

Posádka podle důkazů, které má k diispozici prokurátor, navázala ve třech případech kontakt s pašeráky - jednou loni v září a dvakrát letos v červnu, uvedl prokurátor Ambrogio Cartosio. „Byli (posádka a pašeráci) spolu v kontaktu, scházeli se, uzavírali mezi sebou dohody," řekl prokurátor působící v sicilském městě Trapani.

Cartosio dále uvedl, že se nejednalo o žádnou koordinovanou, dlouhodobou činnost a posádce lodi z toho neplynul žádný zisk - byla motivována jen záchranou lidských životů.

Organizace JR (Mladí zachránci) se sídlem v Berlíně na svém twitteru uvedla, že Iuventa „nebyla zkonfiskována". „Naše posádka nebyla zatčena. To, k čemu došlo, je standardní procedura," napsala.

JR patří k těm organizacím, které v pondělí nepodepsaly kodex regulující činnost nevládních humanitárních organizací při zachraňování migrantů ve Středozemním moři. Ten vznikl z iniciativy italského ministerstva vnitra. Z devíti organizací podílejících se na záchranných akcích nepodepsaly dokument tři, včetně Lékařů bez hranic.

Tyto organizace „se automaticky postavily mimo organizovaný záchranný systém ve Středozemním moři se všemi důsledky pro jejich bezpečnost", uvedlo k tomu podle APA v prohlášení italské ministerstvo vnitra.

Kodex chování i asistenci italských plavidel kritizuje celá řada nevládních organizací, italská nezisková organizace Emergency dnešní rozhodnutí italské vlády nazvala "válkou proti migrantům". Podobné stanovisko zaujala i Amnesty International a charitativní organizace Oxfam. Mají za to, že kvůli blokádě pobřeží skončí více běženců v nelidských podmínkách detenčních táborů, popřípadě budou vystaveni násilí a zneužívání ze strany milicí, pašeráků a obchodníků s lidmi i zločineckých gangů.

Kodex chování o 13 bodech obsahuje řadu opatření. Patří mezi ně například zákaz vplutí záchranářských lodí do libyjských vod či povinnost pro tyto lodě přijímat na palubu členy speciálních bezpečnostních složek pro boj proti obchodu s lidmi.

Témata:  uprchlíci Itálie neziskovky

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.