Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Předsedkyně polského Nejvyššího soudu poděkovala Čechům za podporu a kritický postoj k reformám

Varšava
Varšava
Foto: Pixabay

Brno - Předsedkyně polského Nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová poděkovala českým soudním špičkám za jejich kritické stanovisko ke kontroverzním justičním reformám. Ze tří kritizovaných norem podepsal polský prezident Andrzej Duda nakonec jen jedinou, která mění fungování obecných soudů v zemi.

České justiční špičky označily v červenci kontroverzní reformy za útok na nezávislost polského soudnictví. Podle Gersdorfové cestu ke změně "osvětlovala " i podpora mezinárodních institucí, veřejnosti a semknutí všech právnických profesí. O reakci Gersdorfové dnes ČTK informoval český Nejvyšší soud.

"Náš společný postoj byl správný: byli jsme vyslyšeni prezidentem, který vetoval zákon o Národní radě soudnictví a zákon o Nejvyšším soudu. Věříme, že se nám v rámci zákona o Nejvyšším soudu podaří v klidnějších podmínkách dospět k vhodnějším řešením, ve spolupráci všech dotčených stran a na základě věcných argumentů," stojí v dopise od Gersdorfové.

Adresovala jej signatářům stanoviska, tedy předsedovi českého Nejvyššího soudu Pavlu Šámalovi, předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému, předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi, nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi a ombudsmance Anně Šabatové.

Evropská komise už zahájila vůči Polsku proceduru kvůli možnému porušení unijní legislativy. Polské úřady reagovaly prohlášením, že komise překračuje své kompetence.

Témata:  Nejvyšší soud Polsko justice

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.