Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Duterte navzdory námitkám ekonomů zrušil školné na státních univerzitách

Vlajka Filipín
Vlajka Filipín
Foto: Pixabay

Manila - Navzdory námitkám ekonomů filipínský prezident Rodrigo Duterte ve čtvrtek schválil zákon, kterým ruší školné na státních univerzitách a na vysokých školách.

Schválení zákona oznámil tajemník prezidentské kanceláře Menardo Guevarra. "Bezplatné vyšší vzdělání na státních školách je základním pilířem prezidentovy politiky sociálního rozvoje," řekl Guevarra s tím, že dlouhodobý přínos opatření převáží "těžké dopady na rozpočet".

Rozpočtový tajemník Ben Diokno však řekl, že nový zákon chudým obyvatelům nepomůže, neboť z horšího finančního zázemí pochází pouze 12 procent studentů na státních vysokých školách. Vláda navíc sociální stipendia již nabízí na 114 státních školách.

Cenu opatření odhadli prezidentovi poradci na 100 miliard filipínských pesos ročně, jeden ze senátorů však podle Reuters přišel s přibližně čtvrtinovým odhadem.

Guevarra uvedl, že vláda nyní zkoumá několik způsobů, jak vzniklé výdaje pokrýt. Mezi možnostmi jsou prý oficiální zdroje rozvojové pomoci či finanční dary.

Ekonomický program vlády Rodriga Duterteho počítá s mamutími výdaji na sociální politiku či budování infrastruktury s cílem zvednout ekonomický růst k osmi procentům do roku 2022.

Témata:  Filipíny Rodrigo Duterte školství

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.