Londýn - Britské deníky jako Daily Mail, The Sun, The Mirror, The Telegraph nebo agentura AP přinesly informaci o českém chirurgovi Vladislavu Rogozovi (46) pracujícím v nemocnici Royal Hallamshire v britském Sheffieldu, který si stěžoval, že jeho kolegyně operovala v hidžábu. Teď je kvůli tomu suspendován.
Rogozov byl suspendován poté, co tvrdil, že jeho muslimská spolupracovnice odešla z operačního sálu, protože ji požádal, aby si sundala náboženskou pokrývku hlavy. To ale lékařka odmítla. Český lékař na svém blogu uvedl, že ji konfrontoval už před zákrokem, když si uvědomil, že žena chce vejít na sál s šátkem. Podle něj to bylo proti bezpečnostním předpisům.
Nejmenovaná lékařka odmítla a raději sál opustila. Personál pak za ni musel hledat náhradu. Později obvinila Rogozova, který pracuje v Británii už 10 let, z rasové diskriminace. Nemocnice začala celou kauzu interně vyšetřovat.
„Náboženské pokrývky hlavy jsou na operačním sále zakázány, protože by mohly představovat zdravotní riziko a přenos infekce," píše Daily Mail. Případ oficiálně zveřejněn nebyl, Rogozov se o něm však rozepsal na svém českém blogu.
„Přišel jsem na operační sál, kde jsem se setkal s chirurgem - ženou zahalenou v muslimském šátku. Okamžitě jsem zastavil přípravy a požádal ji, aby odložila šátek a nahradila ho předepsanou rouškou. Po dlouhé diskusi, která proběhla s respektem, slušností a za užití věcných argumentů, lékařka odmítla a odešla z operačního sálu. Podařilo se nám pak najít jiného lékaře, který provedl operaci," popisuje situaci sám lékař.
„Po skončení pracovního dne ke mně přišli ostatní členové chirurgického týmu, potichu a za zavřenými dveřmi, a podělili se se mnou o své obavy z ohrožení zdraví pacientů," dodal Rogozov. Dodal ale, že se nikdo „neodvážil na problém upozornit, protože se všichni báli obvinění z rasismu a nesnášenlivosti".
„Bojí-li se zdravotníci v rozvinutých zemích upozornit na ohrožení bezpečnosti pacientů kvůli obvinění z rasismu, pak je to příklad absurdity multikulturalismu," dodal na svém blogu.
Zdroj deníku The Sun také řekl, že „Rogozov nestrpí nic, co by mohlo ohrozit pacienty". „Nemá to nic společného s tím, že zdravotníci jsou muslimové. Bojí se toho, že upřednostňují svou víru před pacientem," uvedl nejmenovaný zdroj.
Mluvčí nemocnice David Throssell ke kauze uvedl, že nejde o to, že Rogozov poukázal na možné ohrožení pacienta. Problém je prý v tom, že od uveřejnění článků v českých a slovenských médiích na toto téma, si lidé stěžovali na tón, kterým jsou události popsány. Právě zveřejněné texty jsou podle něj předmětem vyšetřování.
Ke kauze se vyjádřil také český europoslanec Tomáš Zdechovský, který lékaře zná. „Znám Vlaďu Rogozova z mládí z Ledče nad Sázavou, kde jsem společně vyrůstali. Vzhlížel jsem k němu jako dítě, protože to byl na našem sídlišti jeden z kluků, který budil svým vystupováním neskutečný respekt. Od mala měl v sobě zásadu férovosti. Naše mamky byly obě lékařky, které spolu léta sloužily pohotovost. A proto mě tento článek nepřekvapil. On není žádný xenofob, ani rasista a určitě by nikoho nediskriminoval. Je to lékař srdcem," uvedl lidovec.
Podle serveru The Star bylo vyšetřování zahájeno na základě stížnosti bohemisty, publicisty a šéfredaktora Britských listů Jana Čulíka, který dlouhodobě působí ve Velké Británii jako lektor českých studií na univerzitě v Glasgow.„Tývoe. Že se z až fanatického obhájce svobody slova Jana Čulíka stane v Británii udavač, jsem netušil. Jo, doba odhaluje charaktery. Fuj, ty prase lokajský," komentoval tuto informaci na Facebooku Čulíkův někdejší spolupracovník z Britských listů Štěpán Kotrba.
Témata: lékaři, Velká Británie
Související
17. listopadu 2024 18:59
24. října 2024 19:37
22. října 2024 10:08
16. října 2024 11:09
25. září 2024 14:25
11. září 2024 21:58