Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sankce proti Venezuele? Ty krizi nevyřeší, varuje OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Ženeva/Caracas – Ani uvalení sankcí na Venezuelu nevyřeší stále se prohlubující krizi v zemi, která už teď trpí nedostatkem potravin a léků. Myslí si to Idrís Džazajri z Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Jeho slova cituje agentura Reuters.

USA ve středu uvalily sankce na osm venezuelských činitelů včetně bratra zesnulého prezidenta Huga Cháveze. Důvodem je podle Washingtonu jejich role při formování opozicí bojkotovaného Ústavodárného shromáždění, které USA ani řada dalších zemí neuznávají.

Ani sankce prý ale nic nevyřeší. „Sankce by ještě zhoršily situaci obyvatel Venezuely, kteří už teď trpí kvůli ochromující inflaci a omezenému přístupu k potravinám a lékům...Naléhavě proto prosím státy vyhnout se sankcím, které nejsou schváleny Radou bezpečnosti OSN," uvedl Džazajri, který se zabývá negativními dopady jednostranných donucovacích opatření na lidská práva.

Od dubna zmítají Venezuelou protesty, při nichž přišlo o život více než 125 lidí. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva využívají venezuelské bezpečnostní složky nadměrnou sílu k potlačení protestů.

Témata:  Venezuela OSN (Organizace spojených národů) demonstrace ve Venezuele

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.