Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Imám z Ripollu měl být v roce 2014 vyhoštěn ze Španělska, místo toho radikalizoval mladé muslimy

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Barcelona - Imám Abdelbaki Es Satty (43), který zradikalizoval pachatele teroristických útoků v Katalánsku, měl být v roce 2014 vyhoštěn ze Španělska poté, co si odpykal trest za obchodování s drogami.

Maročan Es Satty, který podle policie zemřel ve středu při explozi připravovaných výbušnin v Alcanaru, žil ve městě Ripoll (asi sto kilometrů severně od Barcelony).

V letech 2010 až 2014 byl dvakrát uvězněn, mimo jiné za obchodování s drogami a poté měl podle původního rozsudku opustit Španělsko. Jeho advokáti se ale odvolali a Es Satty mohl v zemi zůstat.

Ve vězení, odkud vyšel v dubnu 2014, měl Es Satty údajně kontakt s Rachidem Aglifem zvaným Králík, který dostal 18letý trest za účast na útocích na vlaky v Madridu, při nichž v roce 2004 zemřelo 191 lidí.

Es Satty působil od roku 2015 jako imám v Ripollu, kde měl podle podezření policie zradikalizovat několik teroristů. V této době také několikrát navštívil Belgii. Belgické město Vilvoorde o víkendu potvrdilo, že tam loni Es Satty několik měsíců pobýval a neúspěšně se ucházel o práci imáma v mešitě.

Témata:  teroristický útok v Barceloně: Dodávka najela do davu lidí Španělsko Barcelona muslimové Islám

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2025 16:35

24. dubna 2025 10:27

Daň z nemovitosti 2025: Blíží se platba, úřad začal rozesílat důležité informace

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Demonstrace v Bratislavě (24.4.2025)

Slováci proti "ruskému" zákonu. Protesty po celé zemi míří na kontroverzní novelu

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.