Deveselu - Američené dnes uvedli do provozu protiraketový štít v Rumunsku. Má chránit evropské členy NATO před balistickými raketami, proti projektu dlouhodobě protestuje Rusko.
Plány na vybudování protiraketového štítu schválil v roce 2007 americký prezident George Bush. Původně mělo jít o základnu s raketami v Polsku a s radarem v Česku. O dva roky později ale jeho nástupce v Bílém domě Barack Obama plány změnil.
První část štítu na základně v jihorumunském Deveselu u bulharské hranice uvedli Američané do provozu za účasti generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, náměstků amerických ministrů zahraničí a obrany Franka Rosea a Roberta Worka a rumunských představitelů.
"Spojené státy a Rumunsko dnes tvoří dějiny," uvedl velitel amerických námořních sil v Evropě a Africe Mark Ferguson.
Podle Stoltenberga systém představuje "důležité posílení schopnosti bránit evropské spojence proti šíření balistických střel z oblasti mimo euroatlantický prostor", především pak z Blízkého východu. "Rumunský systém není, stejně jako ten v Polsku, namířený proti Rusku," dodal generální tajemník.
V pátek se začne v Redzikowu na severu Polska - asi 150 kilometrů od hranic ruské kaliningradské enklávy - budovat další protiraketová základna, která by měla být akceschopná na konci roku 2018.
Proti výstavbě základen dlouhodobě protestuje Rusko. Ministerstvo zahraničí ve středu systém označilo za "škodlivý a chybný".
NATO ale trvá na tom, že systém není namířený proti Rusku a ochranu má zajistit především proti íránským střelám. Proti velkému množství ruských mezikontinentálních raket je podle aliance v podstatě bezmocný. Podle agentury Reuters ale Američané nechtějí zveřejnit, zda je systém možné nastavit tak, aby dokázal sestřelit i ruské rakety s jadernými hlavicemi.
Témata: U.S. ARMY, Rumunsko, NATO (Severoatlantická aliance)
Související
6. listopadu 2024 14:00
9. září 2024 11:16
9. srpna 2024 20:44
2. srpna 2024 21:44
17. července 2024 13:06
29. května 2024 15:19