Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež František navštíví buddhistickou Barmu i muslimský Bangladéš

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Vatikán - Papež František na přelomu listopadu a prosince navštíví Barmu a Bangladéš. Informovala o tom dnes agentura AFP. Pontifex v neděli odsoudil pronásledování muslimského etnika Rohingů v převážně buddhistické Barmě.

Barma je převážně buddhistická země, Bangladéš je většinově muslimský. V obou zemích žije jen velmi malá katolická komunita.

Návštěva papeže v Barmě, během níž zavítá do největšího města Rangúnu i do metropole Neipyijta, je plánována na 27. až 30. listopadu; v bangladéšské metropoli Dháce by pak měl papež pobývat mezi 30. listopadem a 2. prosincem.

V posledních dnech uprchly z barmského Arakanského státu k hranici s Bangladéšem tisíce příslušníků menšinového muslimského etnika Rohingů. Bangladéšští pohraničníci je ale vracejí zpátky, uvedla BBC. Papež František v neděli řekl, že slyšel "smutné zprávy o pronásledování náboženské menšiny našich rohingských bratrů".

Arakanský stát zachvátila v pátek nová vlna násilí po koordinovaných útocích muslimských povstalců na policejní stanoviště. Násilnosti si vyžádaly již stovku mrtvých.

Témata:  Papež František Barma Bangladéš

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy