Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Radikální indiánská skupina v Chile zapálila 29 nákladních aut, požaduje vrácení půdy po předcích

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Santiago de Chile - V chilské oblasti Los Ríos se množí žhářské útoky, na jejichž místě se našel rukou psaný leták podepsaný skupinou indiánů kmene Mapuče. Ti požadují vrácení půdy po předcích v sousední oblasti Araucanía.

29 nákladních automobilů shořelo následkem žhářství v pondělí v chilské oblasti Los Ríos. O týden dříve v okolních regionech kdosi zapálil 18 nákladních vozů, informovala dnes agentura AP.

Radikální frakce kmene Mapučů, kteří se nazývají také Araukánci, se přihlásila už k desítkám útoků v Araucaníi. Krom žhářství napadli několik farem.

Indiáni viní policii z nepřiměřeného násilí včetně vpádů do domů mapučských rodin, kde došlo na střelbu gumovými projektily i po ženách a dětech.

Mapučové tvoří asi desetinu chilského obyvatelstva. V roce 2009 desítky jejich obcí vytvořily spolek s cílem bojovat za politickou autonomii. Mapučové požadují vrácení půdy, která jim kdysi patřila a kterou jim koncem 19. století odebral stát.

Témata:  Chile žhářství Mexiko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.