reklama

Boje vypukly dnes ráno v okolí města Çukurca v jihovýchodní provincii Hakkari u hranic s Irákem. Zemřelo při nich šest vojáků a dalších osm bylo zraněno. Při pádu vojenského vrtulníku později zemřeli oba piloti. Zřícení stroje, který byl do oblasti bojů vyslán, způsobila technická závada.

S kurdskými separatisty z PKK udržovala vláda do loňského léta křehké příměří. Pak se ale Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a v Iráku. Od podzimu vláda spustila ofenzivu na převážně kurdském jihovýchodě Turecka, kde od té doby zahynulo několik tisíc kurdských povstalců a stovky civilistů a vojáků.

Vzhledem k přetrvávající nejisté bezpečnostní situaci MZV ČR důrazně varuje před cestami do oblasti jihovýchodního Turecka. V návaznosti na poslední a možný další vývoj situace doporučujeme zvážit nutnost cestování do Ankary, cestu uskutečnit pouze v odůvodněných případech, např. plánovaná obchodních jednání, studium, pracovní cesta atp.

MZV ČR žádá české občany, aby v případě jakékoli nečekané situace sledovali a respektovali pokyny a doporučení místních úřadů a bezpečnostních orgánů. Upozornění platí se zvýšenou důležitostí pro pouliční demonstrace a oslavy, k nimž dochází ve večerních hodinách, často v pátek a o víkendech.

reklama