Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Třetí kolo jednání o brexitu posun nepřineslo

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Brusel - V Bruselu dnes skončilo třetí kolo vyjednávání o brexitu, průlom v žádné ze zásadních otázek nenastal. Z toho důvodu není možné posunout už v říjnu rozhovory do druhé fáze, tedy k debatě o budoucí podobě vzájemných vztahů.

Novinářům to řekl vyjednavač EU Michel Barnier. Po dnešním týdnu je podle něj zřejmé, že britská strana uznává své finanční závazky vůči EU jen do doby svého odchodu z unie, nehodlá ale plnit finanční závazky přesahující datum 29. března 2019, a to včetně například společných záruk za půjčky třetím zemím. Stávající víceleté finanční období, s jehož podobou Britové jako člen EU souhlasili, přitom končí až v roce 2020.

Barnier uznal, že od pondělí, kdy třetí jednací kolo začalo, byl dosažen posun v některých dílčích tématech, například v problematice přeshraničních pracovníků či už existujících sporů u unijního soudu. On i britský vyjednavač David Davis dali najevo, že konkrétní plody přinesla od ostatních bodů jednání částečně oddělená diskuse o budoucím režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

Podle Barnierových dnešních slov Londýn žádá nemožné, vyjednavač například odmítl, že by stát, který není součástí vnitřního trhu EU, měl možnost ovlivňovat jeho právní podobu.

Dle Davise otázky související s podobou brexitu neoddělitelně souvisí s problematikou budoucího uspořádání vzájemných vztahů. Unijní stranu opět vyzval k větší "pružnosti", která by umožnila pokrok v rozhovorech.

O budoucnosti se ale ostatních 27 zemí unie hodlá bavit až poté, co bude v nynější první fázi jednání dosažen "dostatečný pokrok" v klíčových otázkách samotného brexitu. Jde především o finanční vyrovnání, kde se nejčastěji hovoří o částce okolo 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu Kč), práva unijních občanů v Británii po jejím odchodu z bloku a právě problematiku Severního Irska.

Témata:  Brexit EU

Související

Aktuálně se děje

27. června 2026 9:20

Zásilkovna představila novinku. V praxi ji uvede od července

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy