Washington/Tokio/Moskva - Spojené státy jsou připraveny dostát svým závazkům bránit Japonsko, a to i za použití jaderných zbraní. K testu vodíkové bomby, který dnes provedla Severní Korea, přicházejí reakce také z Ruska či Francie.
Stanovisko USA sdělil Tokiu poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Herbert McMaster, uvedla agentura Reuters. Japonsko má s USA uzavřenou spojeneckou smlouvu, ve které Spojené státy ostrovní zemi zaručují ochranu. Washington v minulosti poskytl Tokiu opakovaná ujištění, že na případný útok na Japonsko mohou USA odpovědět i jadernými zbraněmi.
Organizace pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO) zaznamenala "nezvyklou seizmickou událost" v té části KLDR, kde země v minulosti prováděla jaderné testy. Čas, kdy byly tato událost zaznamenána, se shoduje s měřením seizmologických stanic v Číně, Jižní Koreji a USA. KLDR sama potvrdila, že v poledne místního času (v 5:30 SELČ) provedla test vodíkové bomby.
V prohlášení ruského ministerstva zahraničí se uvádí, že severokorejské vedení akcemi, jejichž smyslem je narušit globální trend nešíření jaderných zbraní, závažným způsobem ohrožuje mír a bezpečnost na Korejském poloostrově a v celé oblasti.
Šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Leonid Sluckij test podle agentury Interfax označil sice za hrubé porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, ale řekl zároveň, že Pchjongjang je ke svým činům vyprovokován Spojeným státy a Jižní Koreou. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že jedinou cestou, jak zbavit Korejský poloostrov hrozby jaderných zbraní, je diplomacie.
Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval svět, aby na krok KLDR "zareagoval co nejdůrazněji". Test označil za "novou provokaci" a považuje za nezbytné přimět KLDR vrátit se k dialogu a vzdát se jaderného programu.
Témata: Severní Korea, jaderné zbraně, USA, Japonsko
Související
16. listopadu 2024 14:58
16. listopadu 2024 13:33
7. listopadu 2024 7:30
1. listopadu 2024 15:15
1. listopadu 2024 11:37
31. října 2024 9:35