Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínský prezident mluvil na summitu BRICS jen o obchodu, o KLDR a testu vodíkové bomby nepadlo ani slovo

Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Sia-men (Čína) - Kvůli dnešnímu severokorejskému nukleárnímu testu se pozornost opět obrací k Číně. Prezident Si Ťin-pching ale během projevu na fóru zemí BRICS neřekl na adresu KLDR vůbec nic. Zato hovořil o liberalizaci obchodu a otevření světové ekonomiky.

Prezident Si hovořil o situaci ve světě zhruba 50 minut, pokusný severokorejský jaderný výbuch ale vůbec nekomentoval.

Si se v projevu zaměřil na stav světového hospodářství, které označil za stále ne zcela zdravé. Uvedl, že ekonomická globalizace čelí novým nejistotám, což je výzva především pro rozvojové a nově industrializované státy, ačkoli tyto země vykazují silný hospodářský růst.

Pokud jde o problémy, se kterými se chudý svět musí vyrovnat, čínský prezident zmínil nedostatečnou výživu obyvatel, kdy 700 milionů lidí trpí hladem a konflikty, které nutí obyvatele k nucené migraci.

Očekává se, že o Severní Koreji bude Si hovořit na bilaterálním jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které se uskuteční na okraj třídenního summitu. DPA ale poznamenala, že Si jako hostitel setkání jistě nebude chtít, aby korejská krize vrcholnou schůzku zastínila.

Témata:  Si Ťin-pching 1 BRICS Čína

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 11:34

Felix Slováček vrací úder. Takhle okomentoval odsouzení Pavla Novotného

Bouřlivák a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (44, ODS) se opět ocitl v hledáčku justice – a tentokrát možná s vážnými následky. Obvodní soud pro Prahu 5 mu ve čtvrtek vyměřil tří měsíční trest odnětí svobody za porušení podmínky, kterou si odpykával kvůli výtržnictví, podněcování k trestnému činu a nebezpečnému pronásledování. Rozsudek je zatím nepravomocný a Novotný proti němu okamžitě podal stížnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.