Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdogan mluví o Merkelové jako o populistce, o dobré vztahy s Němci ale stojí

Tayyip Erdogan, summit NATO v Newportu
Tayyip Erdogan, summit NATO v Newportu
Foto: NATO

Ankara/Berlín - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes obvinil německou kancléřku Angelu Merkelovou z populismu, zároveň ale uvedl, že doufá ve zlepšení napjatých vztahů mezi Německem a Tureckem.

Erdoganovu komentáři předcházel výrok Merkelové o tom, že se pokusí zrušit vyjednávání o tureckém členství v EU. Informovala o tom agentura Reuters.

"Turecko velkou rychlostí vzdaluje od demokratických zvyklostí. Nikdy nebyla pro to, aby země vstoupila do EU. Pro zastavení rozhovorů je ale nejprve potřeba shoda všech unijních členů," v nedělní televizní debatě. Rozhovory podle Berlína beztak prakticky neexistují.

"Doufáme, že problematická atmosféra, ve které se turecko-německé vztahy staly obětí politické krátkozrakosti, skončí," uvedl na twitteru Erdoganův mluvčí Ibrahim Kalin.

Turecká policie v pátek 1. září zadržela další dva německé občany, kteří podle Berlína ve vazbě skončili z politických důvodů. Ankara už celkem vězní na 55 Němců. Dvanáct z nich je zadržováno z důvodů, které německé úřady považují za politické. Mezi těmito zadržovanými je mimo jiné dopisovatel deníku Die Welt Deniz Yücel, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za "německého agenta", nebo ochránce lidských práv Peter Steudtner. Nejméně čtyři zadržovaní mají dvojí občanství - turecké i německé.

Témata:  Recep Tayyip Erdogan Angela Merkelová Německo

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí: Zima pokračuje, o víkendu teploty spadnou až na -8 stupňů

Nadcházející víkend přinese do České republiky typické zimní počasí s převahou velké oblačnosti a rizikem nebezpečných jevů na silnicích. Podle aktuální předpovědi nás v sobotu i v neděli čeká zatažená až oblačná obloha, přičemž polojasné chvíle se objeví spíše ojediněle. Řidiči by si měli dát pozor zejména na mrznoucí mlhy a výjimečné mrznoucí srážky, které se mohou vyskytnout napříč celým územím.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy