Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na útěku z Barmy do Bangladéše se utopilo už 84 muslimských Rohingů

Bangladéš
Bangladéš
Foto: CNN

Dháka - Muslimští Rohingové prchají z Barmy do Bangladéše přes řeku Náf, což mnozí zaplatí životem. V úterý večer a dnes ráno bylo nalezeno dalších devět mrtvých těl.

Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž oběti pravděpodobně pocházely z lodi přeplněné rohingskými migranty, která v noci na dnešek na řece ztroskotala. Bangladéšská policie uvedla, že během nejnovější uprchlické vlny řeka Náf vyplavila již 84 mrtvol.

Barma Rohingy neuznává jako etnikum, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. Nejnovější vlna násilí v Barmě začala, když povstalci z řad Rohingů 25. srpna zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť v barmském Arakanském státě. Armáda zahájila protiofenzivu.

Počet rohingských uprchlíků, kteří od 25. srpna utekli z Barmy do Bangladéše, vzrostl na 370.000. Bangladéšské úřady a humanitární organizace jejich příliv nezvládají.

Indonésie dnes vyslala do Bangladéše pro Rohingy čtyři letouny s 34 tunami pomoci, která zahrnuje rýži, stany, pitnou vodu a přikrývky. Ze Spojených arabských emirátů bylo do Bangladéše vypraveno letadlo se 110 tunami stanů, které dal k dispozici Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Témata:  Barma Bangladéš humanitární krize

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.