Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo hledí na krizi kolem Kataru s obavami, přiznala Merkelová

Summit G7 v Německu, Angela Merkelová
Summit G7 v Německu, Angela Merkelová
Foto: g7germany.de

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes v Berlíně sešla s katarským emírem šajchem Tamimem bin Hamadem Sáním. Berlín podle ní hledí s obavami na to, že se ani po několika měsících nerýsuje žádné řešení sporu mezi Katarem a dalšími arabskými státy.

Katar byl v červnu obviněn, že podporuje extremistické skupiny a Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt následované dalšími zeměmi s ním přerušily diplomatické vztahy. Trnem v oku jim také bylo přílišné sbližování Kataru s šíitským Íránem, který je hlavním regionálním konkurentem sunnitské Saúdské Arábie.

"Mluvili jsme o tom, že by si aktéři měli co nejdříve sednout k jednomu stolu," uvedla dnes Merkelová, podle níž chce i Německo přispět k řešení konfliktu.

Ve spojení je jak s Katarem, tak se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Řešení krize by podle Merkelové mělo být takové, aby umožnilo všem aktérům zachovat si tvář.

Katarský emír, který dnes odpoledne bude v Paříži jednat i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, po setkání ujistil, že jeho země je připravena zasednout k jednacímu stolu.

Témata:  Katar Angela Merkelová Německo

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.