reklama

Policisté vyslýchají svědky incidentu, který úřady označily za teroristický čin. Na sociálních sítích se mezitím objevily videonahrávky zachycující zvědavce, jak si krátce po explozi uvnitř vagonu prohlížejí dýmající zavazadlo.

Taška podle dosavadního vyšetřování obsahovala improvizovanou nálož, která ale zcela nevybuchla, což patrně zabránilo většímu krveprolití. Policie hovoří o 18 hospitalizovaných, nikdo ale není v ohrožení života.

Sociální sítě zaplavila pohnutá líčení útoku. "Ohnivá koule letěla po vagonu a my jsme jen vyskočili z otevřených dveří," napsal jeden z cestujících na twitteru. Někteří z cestujících tvrdí, že krátce po explozi cítili ve vagonu zápach jakési chemikálie.

Do oblasti okamžitě zamířily početné skupiny záchranářů a policistů včetně příslušníků protiteroristického oddílu a agentů tajné služby. Nad místem exploze se vznášely vrtulníky a po stopách pátrali mimo jiné policisté se psy.  V nemocnici se ocitlo 18 lidí, ale nikdo není v ohrožení života.

Šéf policejní protiteroristické jednotky Mark Rowley na krátké tiskové konferenci obyvatele Londýna vyzval, aby byli bdělí a aby zachovali klid. Zároveň požádal očité svědky, aby policii poskytli informace, ať už ve formě přímého svědectví či v podobě videonahrávek a fotografií z místa činu. Řada takových záběrů se již objevila na sociálních sítích.

Londýnský starosta Sadiq Khan podle agentury Reuters oznámil, že metropolitní policie posílí svou přítomnost v dopravních prostředcích i na klíčových místech hlavního města.

reklama