Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indie chce pro podezření z extremismu vyhostit 40 tisíc Rohingů

Indie
Indie
Foto: tourism.gov.in

Dillí - Indická vláda chce ze země deportovat muslimské Rohingy, jichž v Indii žije téměř 40.000 a kteří sem přicházejí v důsledku etnického násilí v domovské Barmě.

Vláda tvrdí, že představují riziko pro národní bezpečnost, a dnes uvedla, že má důkazy o extremistické činnosti zástupců muslimské menšiny, napsala agentura AP. Indický nejvyšší soud se v těchto dnech zabývá žádostí dvou Rohingů o zvrácení rozhodnutí vlády.

"Soud se nemá co plést do rozhodování o této záležitosti," uvádí vládní prohlášení. Dillí má za to, že otázka budoucnosti rohingských uprchlíků je čistě v kompetenci vlády. Ta v srpnu oznámila, že nařídila vládám jednotlivých svazových států identifikovat a deportovat nelegální migranty, včetně Rohingů.

Asi 16.500 z téměř 40.000 Rohingů v Indii registruje Organizace spojených národů jako uprchlíky, Indie však chce vyhostit i ty. "Je zřejmé, že jde o případ náboženské diskriminace a o pokus podnítit protimuslimské cítění," řekl dnes nejvyššímu soudu Prašant Bhušan, právník dvou Rohingů, kteří napadli opatření vlády.

Státní zástupce Tušar Mehta soudu řekl, že vláda při dalším slyšení plánovaném na 3. října předloží důkazy o napojení Rohingů na islamistické skupiny, včetně záznamů o nezákonných finančních operacích. Indické zpravodajské služby podle státních zástupců podezírají rohingské duchovní vůdce ze spolupráce s pákistánskými ozbrojenci.

Témata:  Indie Rohingové

Související

Aktuálně se děje

11. dubna 2025 9:59

Felix Slováček ve společnosti. Přiznal probdělé noci u monitoru a strach, že ztratí rozum

Felix Slováček zaskočil Česko, když se již ve středu, tedy pouhé tři dny po smrti milované dcery Anny Slováčkové, objevil ve společnosti. Argumentům známého hudebníka by měl ale každý porozumět. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy