Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Už žádné dotace pro Babiše? Europarlament čeká hlasování, které se týká i Čechů

Anfrej Babiš /ANO/ v OVM
Anfrej Babiš /ANO/ v OVM
Foto: Reprofoto ČT

Praha/Brusel - Evropský parlament čeká hlasování o zprávě o odpovědnosti, transparentnosti a integritě v orgánech EU. Tato zpráva vyzývá ke změně pravidel lobbování, definice střetu zájmů v rámci Evropského parlamentu, zvýšení transparentnosti v rámci evropských institucí, orgánů, úřadů a agentur.

V textu zprávy europoslanci vyzývají Komisi, aby „do veškerých budoucích zákonů EU týkajících se plateb začlenila ustanovení o tom, že podniky, jejichž majitelem je úřední osoba v členském státě EU a ve třetích zemích, nemohou požádat o finanční prostředky EU ani takové prostředky obdržet.“

Jak poukazuje TOP 09, jde o „přímou reakci na situaci v České republice, kdy donedávna majitel největšího soukromého příjemce evropských dotací aspiruje na politickou funkci po volbách“.

„Střet zájmů u Andreje Babiše vnímají mnozí europoslanci mimořádně negativně, neboť se v cele kauze jedná o peníze Evropské unie. Pokud EU vykročí cestou, kdy politici na všech úrovních nebudou moci čerpat evropské dotace, pak to bude jedině dobře pro evropské daňové poplatníky a odstraní se tak potenciální nebezpečí střetu zájmů,“ uvádí europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil, který působí ve Výboru pro ústavní záležitosti.

Témata:  Andrej Babiš EU dotace TOP 09 Jiří Pospíšil

Související

Aktuálně se děje

10. července 2025 20:29

10. července 2025 9:01

Jiří Langmajer a Adéla Gondíková oslavili výročí. Vrátili se na dobře známé místo

K hvězdným párům českého šoubyznysu už několik let patří Jiří Langmajer a Adéla Gondíková. Pro oba jde již o druhé manželství. V uplynulých dnech si každopádně připomněli výročí svatby. A na své si přišli i jejich fanoušci. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.