New York – Americký prezident Donald Trump dnes se svým projevem vystoupil v Organizaci spojených národů. Ostře kritizoval režimy Severní Koreje, Íránu a Venezuely. Odsoudil také islámské radikály a slíbil, že Spojené státy je zastaví. Vůbec se nezmínil o klimatických změnách. USA přitom čelí kritice za to, že stáhly svůj podpis pod klimatickou dohodou z Paříže. Americký prezident zato podle očekávání zopakoval, že USA jsou největším přispěvatelem na činnost OSN a vybídl k reformám světové organizace v zájmu zvýšení její efektivity.
Ve svém prvním projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN v úřadu amerického prezidenta, který dosáhl téměř trojnásobné délky proti běžně vyhrazené čtvrthodině, šéf Bílého domu rovněž varoval před nekontrolovanou migrací. Ta podle něj škodí zemím, které uprchlíci opouštějí, i těm zemím, do kterých přicházejí. Vyzval k tomu, aby se migranti usídlili co nejblíže svých domovských zemí. Podle jeho slov je třeba se zasadit o to, aby se uprchlíci mohli do svých domovů vrátit.
Hned na úvod Trump také chválil hospodářskou situaci v USA a vyzýval ke spolupráci suverénních států v zájmu lepší budoucnosti světa. Kritizoval také severokorejský režim, který označil za zvrácený a který obvinil z bezohledné snahy získat jaderné zbraně. Pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy a jejich spojence, nebudou mít USA jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit, varoval.
Trump rovněž poděkoval Číně a Rusku za podporu při prosazení sankcí vůči Pchjongjangu. Zároveň vyzval všechny státy, aby izolovaly severokorejský režim, a odsoudil každého, kdo do KLDR dodává zbraně.
Kritikou nešetřil ani na účet Íránu, který označil za zemi, jež se z prosperujícího státu změnila v hospodářsky rozvrácenou oblast, jejímž hlavním vývozním artiklem je násilí. Režim v Íránu je podle Trumpa vražedný a destabilizuje svět. Americký prezident přitom kritizoval například nepřátelský postoj Teheránu vůči Izraeli.
Vymezil se proti dohodě o kontrole íránského jaderného programu, kterou s Teheránem uzavřelo šest světových velmocí včetně USA, jež tehdy vedl Trumpův předchůdce Barack Obama. Trump dohodu označil za jednu z nejhorších, na které USA přistoupily, je prý jednostranná a ostudná. USA podle něj nemohou podporovat dohodu, která je pouhou zástěrkou pro rozvoj íránského jaderného programu. Teherán přitom v minulosti vždy popíral, že usiluje o sestrojení jaderné zbraně.
Znepokojení šéf Bílého domu vyjádřil také ohledně vývoje ve Venezuele, kterou podle něj tamní socialistická vláda přivedla na pokraj zkázy. Trump označil situaci v této zemi za zcela nepřijatelnou a vybídl Venezuelany k úplnému obnovení demokracie a politických svobod. Řekl, že USA jsou připraveny „k dalším akcím" ve Venezuele, pokud tamní vláda bude pokračovat v autoritářském způsobu řízení země.
Trump se v projevu věnoval i islámskému radikalismu. Slíbil, že USA ho zastaví, a zároveň prohlásil, že je třeba veřejně ukazovat na země, které radikály podporují. Ocenil současně postup proti skupině Islámský stát: za posledních osm měsíců se podle něj podařilo způsobit jí větší porážky, než za několik posledních let dohromady.
Témata: Donald Trump, OSN (Organizace spojených národů), Severní Korea
Související
24. listopadu 2024 8:44
23. listopadu 2024 17:42
23. listopadu 2024 11:51
23. listopadu 2024 9:50
20. listopadu 2024 9:58
19. listopadu 2024 13:06