reklama

Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová stanici BBC řekla, že šlo o „špatný projev ve špatné době, adresovaný nesprávným posluchačům".

Na hrozby vůči Venezuele reagoval Caracas oznámením, že je připraven čelit jakékoli americké akci včetně vojenské intervence. Podle ministra zahraničí Jorgeho Arreazy je Trump stoupencem bělošské nadřazenosti a vrací se ke slovníku studené války z 80. let minulého století.

Severokorejská mise při OSN na Trumpovy výhrůžky, že Severní Koreji hrozí „totální zničení", nereagovala. V sále byl při projevu amerického prezidenta přítomen jen jeden, méně významný severokorejský diplomat.

Slova na adresu Íránu, který Trump označil za zkorumpovanou diktaturu, dnes přivítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Řeč byla podle něj „z nejstatečnějších", které slyšel během svých třicetiletých zkušeností se světovou organizací.

Naopak velkou nevoli dal najevo íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. „Trumpovy nestydaté a ignorantské poznámky, jimiž ignoroval boj Íránu proti terorismu, ukazují na jeho nedostatek znalostí a nevědomost," prohlásil šéf íránské diplomacie.

Na jeho slova zareagovalo také Rusko. Podle šéfa zahraničního výboru horní parlamentní komory Konstantina Kosačova byla řeč plná nálepkování a hesel. „Čekali jsme buď akční program USA na nejbližší období, nebo aspoň potvrzení zdravých návrhů z předvolební kampaně," uvedl. Podle ruského senátora se zdálo, jako by Trumpův projev psali dva různí lidé. „První část byla proroctvím, druhá rozsudkem," dodal.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama