Washington – Není to poprvé, co veřejnost pochybuje o účinnosti protiraketových systému, do kterých se vložilo mnoho peněz, ale zatím nám žádný užitek nepřinesly. Není tomu jinak ani ve východní Asii, kde v různých oblastech jsou nainstalovány hned tři typy obrany. Ani jedna z nich zatím žádnou severokorejskou raketu nesestřelila a světem tak hýbe debata o jejich využitelnosti.
Podle vojenských vůdců Spojené státy účinným systémem disponují, ale jejich spolehlivost nelze garantovat. Joe Cirincione, expert na světovou bezpečnost, vyzývá odbornou veřejnost k tomu, aby vedla upřímnou na debatu na toto ožehavé téma. Sám se netají svým přesvědčením, že protiraketový deštník je černou dírou na peníze, ale praktické využití nemá téměř žádné.
Jihokorejští vědci udávají, že obě severokorejské rakety dopadly zhruba 3700 kilometrů od místa odpálení, pohybovala se v nadmořské výšce 770 kilometrů a ve vzduchu byla asi 19 minut. Často se mluvilo o tom, že pouze systém Aegis měl šanci na sestřelení severokorejských test, ale i tohle profesor Cirincione popírá. „Ta raketa byla stovky metrů vysoko, žádná stíhačka s Aegis se tak vysoko nedostane.“
Ve svém videu na Twitteru také vysvětloval, že všechny protiraketové systémy můžou být úspěšné v sestřelování jen v případě, že raketa přímo na ně míří. Proto je THAAD nebo Patriot instalován v oblastech klíčových vojenských a státních budov. Systém tady má chránit primárně tyto potenciální cíle, ne celou oblast.
Jenže to by Kim Čong-Un musel chtít vyhlásit přímo válku, pokud zaměří tyto chráněné oblasti. Profesor také varuje nad tím, že po sestřelení rakety zůstává ve vzduchu spousta mračna a kouře. To by mohlo hodně přitížit viditelnosti a i kdyby protiraketový deštník úspěšně sestřelil jednu raketu, druhou odpálenou po několika minutách by už zaměřit nezvládl.
Témata: Severní Korea, protiraketová obrana, protiraketový systém Aegis, rakety Patriot
Související
17. ledna 2025 16:16
13. ledna 2025 12:28
11. ledna 2025 11:25
29. prosince 2024 21:10