Trestní stíhání místopředsedy Medžlisu, neoficiálního národního parlamentu, začalo, když loni ve vysílání ukrajinského televizního programu nazval Krym okupovaným územím.

Přední krymskotatarský představitel dnes dostal přísnější trest, než žádal prokurátor. Ten před týdnem navrhl odsoudit Umerova ke třem a půl letům za mřížemi, ale podmíněně. Podle obhájce odsouzeného je příčinou nepřiměřeně přísného trestu národnostní příslušnost politika.

Umerov trpí Parkinsonovou nemocí a cukrovkou. V minulosti také prodělal operaci srdce. Podle jeho advokáta je tak trest zároveň rozsudkem smrti.

Pondělní zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva uvádí, že Kreml umlčuje na Krymu veškerou protivládní kritiku. Ruské soudy na poloostrově závažně překračují práva na život, svobodu a bezpečnost a zároveň často nedodržují presumpci neviny nebo právo na obhajobu.

Krymští Tataři chovají hluboce zakořeněný odmítavý postoj vůči Kremlu, který je za druhé světové války nechal z poloostrova masově deportovat.