reklama

Podle zoologů jde o první nově objevený druh hlodavce za posledních 80 let. Nově objevená krysa je zřejmě na pokraji vyhynutí.

Skupina badatelů po obrovském hlodavci pátrala v Tichomoří několik let. Nyní se jim podařilo na ostrově Vangunu východně od Papuy-Nové Guineje zkoumat jeden exemplář, který však uhynul krátce po objevení. Podlehl zranění, které utrpěl při pádu z káceného stromu.

Podle místních obyvatel se krysa živí mimo jiné kokosovými ořechy, do kterých dokáže mocným chrupem vyhlodat díry. Vědci ale tuto informaci potvrdit nemohou, neboť se jim nepodařilo chování krysy ve volné přírodě pozorovat. Našli ale kokosové skořepiny s dírami. Zda je skutečně vyhlodala Uromys vika, dál zkoumají.

Zvíře, které žije v korunách stromů, kvůli rychlému odlesňování přichází o své přirozené životní prostřední. "Oblast, ve které jsme ji našli, je jedním z posledních míst, kde jsou (na ostrově) ještě lesy, v nichž se netěží dřevo pro komerční účely," uvedl Tyrone Lavery z chicagského přírodovědeckého muzea.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama