krysy

Ilustrační foto

Vědci objevili nový druh viru. Může být nebezpečný pro lidstvo?

Tým, jehož součástí byla i vědkyně z Akademie věd ČR, objevil v Etiopii nový typ viru u krys. Jedná se o takzvaný mammarenavirus, savčí vir z rodiny arenavirů. Vědci budou zkoumat, zda je jednovlákenný RNA virus Dhati Welel, pojmenovaný podle lokality výskytu, jen u jedné linie krys, nebo umí přeskočit i na jiné hostitele. Za Akademii věd ČR o objevu informovala Markéta Růžičková v dnešní tiskové zprávě.

Krysa, ilustrační fotografie

Vědce znepokojuje nová nemoc. Šíří se v Asii a nikdo neví, kolik je nakažených

Svět

Nemocnice v Hongkongu hospitalizovala v roce 2018 muže, který byl po transplantaci jater a vykazoval neobvyklé jaterní selhání bez zjevné příčiny. Lékaři, kteří prováděli sérii testů, zjistili, že imunitní systém muže reagoval na hepatitidu E, ale nemohli nalézt lidský kmen viru. Po přepracování diagnostických testů zjistili, že hepatitida E poprvé v historii přeskočila z potkana na člověka.

Krysa, ilustrační fotografie

Korálové útesy v ohrožení. Kromě oteplování je likvidují krysy

Svět

Korálové útesy, křehké mořské ekosystémy ohrožované globálním oteplováním, také značně trpí kvůli krysám a potkanům. Zjistila to nová studie mořských ekologů Lancasterské univerzity. Krysy, které dopluly na mnoho tropických ostrovů na lodích před více než 200 lety, nepoškozují přímo korálové útesy, ale spustily řetězec škodlivých následků pro život na zemi i v moři.

Ilustrační foto

Co se stane, když dáte myši lidský mozek? Vědci to vyzkoušeli

Revue

Významný úspěch slavili američtí vědci ze Salk Institute, kteří jako první publikovali o úspěšném implantátu lidského mozku myši – mozek hostitele se implantátu ujal a zásoboval ho krví a živinami po několik měsíců. Tato implantace rozhodně nebude poslední, cílem výzkumu je zjistit, jestli by se tyto mozkové implantáty nedaly využít jako „náhradní díly,“ kterými by šlo nahradit poškozené části lidského mozku, ať už by šlo o části poškozené zraněním nebo nedostatečně vyvinuté.

Krysa, ilustrační fotografie

Paříž válčí s krysami, které zamořují město. VIDEO jen pro otrlé

Svět

Praha - Pařížská radnice bojuje proti šíření krys ve čtvrtích okolo řeky Seiny. Potíže s přemnoženými škůdci trvají poslední rok či dva. Migrace krys na povrch souvisí například s otevřením mnoha veřejných prostorů pro pikniky, v nichž po hodovnících zůstávají zbytky jídel.

Krysa, ilustrační fotografie

Záhada černé smrti rozlousknuta: Proč se mor šíří mezi lidmi tak rychle?

Revue

Černá smrt. Právě tak se označuje epidemie moru, která v polovině 14. století postihla oblast Eurasie. Jednalo se o smrtelnou nemoc, kterou způsobovala bakterií Yersinia pestis. Předpokládalo se, že se rozšířila kvůli hlodavcům, jejichž blechy mohly přenášet bakterie moru. Jenže jak se teď ukazuje, za rozšířením nákazy stál někdo jiný.

Krysa, ilustrační fotografie

Nový druh krysy: Žije v Oceánii a má šupinatý ocas

Svět

Honiara - Na Šalamounových ostrovech žije krysa, kterou vědci až donedávna znali jen z vyprávnění místních domorodců. Nově objevený druh je téměř půl metru dlouhý, váží až jeden kilogram a má dlouhý, holý a šupinatý ocas. Obří krysa dostala latinský název Uromys vika, informuje časopis Nature.

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy