Nemocnice v Hongkongu hospitalizovala v roce 2018 muže, který byl po transplantaci jater a vykazoval neobvyklé jaterní selhání bez zjevné příčiny. Lékaři, kteří prováděli sérii testů, zjistili, že imunitní systém muže reagoval na hepatitidu E, ale nemohli nalézt lidský kmen viru. Po přepracování diagnostických testů zjistili, že hepatitida E poprvé v historii přeskočila z potkana na člověka.
Byla to podle CNN natolik neobvyklá situace, že Siddharth Sridhar, mikrobiolog a jeden z vědců HKU, který objev uskutečnil se domníval, že se jedná o jednorázový incident, ale v současné době je v Hongkongu 11 lidí s potkaní hepatitidou E a stále vědci netuší, jak se z potkana dostala na člověka.
Hepatitida E se nejčastěji vyskytuje v rozvojových zemích s nedostatečným zásobováním vodou a špatně fungující kanalizací. Velké epidemie této nemoci byly hlášeny v Asii, na Středním východě, v Africe a ve Střední Americe.
Ve vyspělých zemích dochází k nákaze většinou po požití syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného vepřového nebo jeleního masa. Zatím neexistuje žádná antivirová léčba a má za následek degenerativní změny v játrech. Podle WHO je lidský kmen hepatitidy E obvykle přenášen fekální kontaminací pitné vody.
Ale přenos z potkana na člověka je zatím záhadou. Dva roky po prvním případu nákazy potkaní hepatitidy E se vědci domnívají, že pacienti pili kontaminovanou vodu nebo se dostali do styku s kontaminovanými předměty, ale zatím nejsou žádná oficiální stanoviska.
Nedávno hospitalizovaný muž, u kterého byla potkaní hepatitida E prokázána neměl doma žádné potkaní výkaly a nikdo z jeho domácnosti nevykazoval žádné příznaky. „Na základě dostupných epidemiologických informací nelze zjistit zdroj a způsob infekce,“ uvedl Sridhar v prohlášení 30. dubna. Muž je stále hospitalizovaný a diagnostické testy stále probíhají.
Z důvodu, že zatím vědci netuší, jak se hepatitida E přenáší z potkana na člověka je velmi obtížné analyzovat všechna data, která vědci zatím nashromáždili. Lidé, kteří žijí v oblasti zamořené potkany, by pravděpodobně měli být vystaveni vyššímu riziku, ale přesto někteří pacienti pochází z oblastí s téměř nulovým výskytem potkanů.
„Zatím víme, že potkani v Hongkongu přenášejí virus, ale jak přesně skočí na lidi, to nevíme“, řekl Sridhar a dodal, že zahájili kampaň na zvýšení povědomí veřejnosti. Hepatitida typu E totiž může mít akutní průběh a léky proti ní neexistují.
V současné době, kdy ani vědci nevědí, jak přesně se hepatitida E dostane z potkana na člověka, je zapotřebí přijetí ochranných opatření jako je mytí rukou před jídlem nebo skladování jídla v lednici, aby se minimalizovala možnost vytváření hnízd hlodavci.
Kromě 11 případů v Hongkongu byl na celém světě potvrzen jeden případ potkaní hepatitidy E a to v Kanadě. Muž, který přicestoval z Afriky měl kopřivku, nevolnost a žloutenku, byl hospitalizován v únoru 2019. Po sérii testů byl pozitivní na potkaní hepatitidu E.
Vědci uvedli ve zprávě, že použili široké testování, které detekuje mnoho zdrojů hepatitidy E. V případě, že by nepoužili široké testování na zdroje hepatitidy E mohla být „diagnóza vynechána“, uvedla zpráva.
V loňském roce Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vydalo pokyny pro shromažďování údajů a hlášení hepatitidy E, ale pokyny se zaměřili jen na lidskou variantu. Podle Sridhara je to problém, protože to zkoumání potkaní hepatitidy E vede do slepé uličky.
„To by se nemělo dít, potřebujeme ostražitost, abychom tuto neobvyklou infekci zvládli,“ řekl Sridhar a dodal, že 11 potvrzených případů je pravděpodobně jen špičkou ledovce a skutečně infikovaných lidí je na celém světě mnohem víc.
Související
18. prosince 2024 17:19
10. října 2024 13:38
8. října 2024 17:11
29. dubna 2024 13:32
23. dubna 2023 14:49
17. prosince 2022 11:34