Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Barma do země zástupce OSN nevpustí, chtěli monitorovat situaci kolem Rohingů

SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Cox's Bázár (Bangladéš) - OSN dnes uvedla, že barmské úřady zrušily plánovanou návštěvu představitelů OSN v Arakanském státě, odkud uprchlo téměř půl milionu Rohingů.

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric ještě ve středu uváděl, že barmské úřady svolily k "organizované cestě", jež má zástupcům humanitárních organizací umožnit vyhodnocení situace. Dujarric přitom prohlašoval, že cesta zorganizovaná barmskou vládou do Arakanského státu se uskuteční pravděpodobně dnes. BBC ovšem s odvoláním na nejmenovaného mluvčího OSN dnes informovala, že návštěva byla zrušena a že barmská strana nesdělila důvody tohoto kroku.

Návštěva humanitárních pracovníků OSN měla být první od 25. srpna, kdy v Arakanském státě vypukly násilnosti a následný exodus.

Humanitární organizace OSN musely Arakanský stát opustit poté, co barmská armáda zahájila tažení proti rohingským povstalcům, kteří v srpnu zaútočili na bezpečnostní složky. Barmská armáda podle svědků poté začala také vypalovat rohingské vesnice a páchat násilí na civilistech.

Kromě toho, že množství muslimů uteklo před násilím z převážně buddhistické Barmy do Bangladéše, je v barmském Arakanském státě i velký počet vnitřních uprchlíků a statisícům lidí tam chybí potraviny, střecha nad hlavou a lékařská pomoc.

Témata:  Barma OSN (Organizace spojených národů) humanitární krize

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.