Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci jsou nuceni vrátit se domů, přestože jim hrozí mučení, znásilňování či smrt

Burundi
Burundi
Foto: Pixabay

Bujumbura - Amnesty International (AI) v dnes vydané zprávě upozorňuje, že burundští uprchlíci jsou pod tlakem, aby se vrátili do vlasti, přestože jim hrozí mučení, znásilňování či smrt.

V Burundi panují nepokoje od roku 2015, kdy prezident Pierre Nkurunziza zvítězil ve sporných volbách a opozice jeho setrvání ve funkci označila za protiústavní. Násilí v zemi si vyžádalo stovky obětí a statisíce lidí byly nuceny zemi opustit.

Zpráva AI je založena na rozhovorech se 129 burundskými běženci, kteří žijí v uprchlických táborech v Tanzanii a Ugandě. Mnozí z nich utekli před násilím burundských bezpečnostních složek. Šestnáct lidí uvedlo, že byli před útěkem mučeni. "Mučili nás, abychom se přiznali, že spolupracujeme s rebely. Jednou se nás rozhodli mučit obzvlášť zrůdným způsobem. Připevnili nám na varlata láhev s pískem," řekl jeden z uprchlíků.

Navzdory tvrzení vlády, že se stará o bezpečnost obyvatel Burundi, ze země nadále prchají tisíce lidí, uvedla Rachel Nicholsonová z AI.

Na uprchlíky je podle AI ale vyvíjen stále větší tlak, aby se vrátili do vlasti. V lednu letošního roku Tanzanie přestala burundským žadatelům o azyl dávat automaticky uprchlický status, v červnu přijala stejné opatření také Uganda. V červenci Nkurunziza navštívil Tanzanii a vyzval více než 240.000 burundských uprchlíků, aby se vrátili do vlasti, což se setkalo s pozitivní reakcí tanzanského prezidenta. "Je nezbytné, aby Uganda a Tanzanie nadále burundským uprchlíkům v souladu s mezinárodním právem poskytovaly bezpečné útočiště," dodala Nicholsonová.

Témata:  Burundi uprchlíci Tanzánie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.