Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Burundi trápí epidemie malárie. V roce 2017 zemřelo již 700 lidí

Burundi
Burundi
Foto: Pixabay

Bujumbura - Od začátku letošního roku si epidemie malárie v Burundi vyžádala již přes 700 obětí na životech. V ohrožení jsou především děti. Africkou zemi navíc sužuje politická krize a časté nepokoje.

Burundská ministryně zdravotnictví Josiane Nijimbereová současnou situaci označila za velmi znepokojivou. Malárie nejvíce postihla sever a severovýchod země. Zastavení epidemie si podle ní žádá finanční prostředky ve výši 31 milionů dolarů (787 milionů Kč).

Loni se v Burundi, které má asi 11 milionů obyvatel, podle vlády nakazilo malárií více než osm milionů lidí. Nemoc nemusí být smrtelná, pokud se včas léčí. To se děje v Evropě, ale nikoli v chudých zemích.

Mezi příznaky malárie, jež se objeví většinou po 10-15 dnech od nákazy, patří horečka, zimnice, bolest kloubů a pocení, vysvětluje ockovacicentrum.cz. Malárie může také zapříčinit chudokrevnost a způsobit žloutenku. Dále se může objevit také mravenčení v pokožce. Pokud není tropická malárie včas léčena, může postižený upadnout do kómatu a často dochází k úmrtí. Obzvláště rizikový je průběh nemoci u dětí.

V zemi od roku 2015 panují nepokoje: prezident Pierre Nkurunziza tehdy zvítězil ve sporných volbách a opozice označila jeho setrvání ve funkci za protiústavní. O život od té doby přišly stovky lidí, dalších téměř 500.000 lidí bylo nuceno opustit své domovy.

Témata:  Burundi malárie nemoc

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.