reklama

Jak upozornila agentura AP s odvoláním na vyšetřovatele a psychology, útok se tradičním definicím terorismu vymyká. K útoku se sice přihlásil Islámský stát, jeho prohlášení ale úřad příliš nevěří.

Experti vidí analogii s činem Timothyho McVeigha, který v roce 1995 s nákladním autem naloženým výbušninou zaútočil na federální úřady v Oklahoma City a zabil 168 lidí. McVeigh tehdy nebyl souzen za terorismus, ale za použití zbraně hromadného ničení a vraždu.

Lidé v USA váhají s označováním domácích útoků za teroristické, uvedl expert Randall Law. Zákonů stíhajících vnitrostátní terorismus ani soudy příliš nevyužívají. Může v tom být podle expertů i rasový předsudek. Mnoho Američanů totiž soudí, že teroristé jsou jen lidé s cizími jmény a s tmavou pletí, kteří vyznávají cizí ideologie.

Ani americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, FBI nebo ministerstvo zahraničí nemá v tomto směru jasnou terminologii. „Na definici se nikdo nedokáže shodnout," tvrdí Law. Stát Nevada ovšem definici terorismu ve svých zákonech má - podle ní jde „o využití nebo o pokus využít sabotáže, nátlaku nebo násilí k vyvolání velké újmy na zdraví nebo smrti mezi obyvatelstvem".

Starostka Las Vegas ale při popisu Paddockova masakru tuto definici nepoužila a útočníka neoznačila za teroristu, ale za „šíleného blázna, plného nenávisti".

reklama