Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dětské sňatky jsou forma násilí, shodli se europoslanci. Problém se šíří i v Evropě

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Štrasburk – Poslanci Evropského parlamentu dnes přijali usnesení, ve kterém odsuzují dětské sňatky jako porušování práv dítěte a jako jednu z forem násilí na ženách a dívkách. Eurokomisařka pro spravedlnost a rovnost mužů a žen Věra Jourová při úterní debatě poslancům řekla, že problematika dětských sňatků je velice rozsáhlá, takže ji nelze vyřešit na základě jedné iniciativy. 

Usnesení mimo jiné uvádí, že tento problém se v souvislosti s masovým příchodem migrantů do Evropy týká i Evropské unie, kde ale chybí přesné statistiky o závažnosti situace. Během úterní debaty europoslanců zaznělo mimo jiné tvrzení, že v období 2011 až 2020 bylo podle celosvětového odhadu kolem 140 milionů dětských sňatků.

„Dětské svatby nejsou nic jiného než násilí páchané na dětech. Jsem rád, že Evropský parlament rezoluci schválil. Postoj unie k tomuto problému by měl být co nejpřísnější. Pokud bereme vážně podporu vzdělávání a boj proti násilí na ženách, pak dětské svatby v našem světě nemají co dělat," sdělil ČTK český europoslanec Pavel Poc.

S tím souhlasí i jeho kolegové. „Je to problém, který bychom v 21. století vůbec řešit neměli. Bohužel je ale i dnes v rozvojových zemích každá devátá nevěsta mladší 15 let. Komplikace v těhotenství či při porodu jsou také v nejchudších zemích hlavními příčinami úmrtí dívek ve věku 15 až 19 let," uvedla česká europoslankyně Dita Charanzová.

Problém se týká i Evropské unie, protože na kontinent přicházejí migranti, kteří uzavřeli manželství v dětském věku. Takové sňatky se navíc uzavírají i v mimoevropských běženeckých táborech, kde se tímto postupem rodiny dětských nevěst podle BBC mnohdy snaží své dcery ochránit před chudobou či sexuálním obtěžováním. Evropské úřady pak po příchodu takovýchto manželů často o jejich manželství neví.

Jourová v této souvislosti se zmínila o významu takzvané istanbulské úmluvy, která se potíráním násilí na ženách včetně jejich nucených sňatků věnuje. Tuto mezinárodní dohodu podepsaly všechny unijní státy, ale také Norsko, Turecko či Švýcarsko s Ukrajinou. Ratifikace v jednotlivých zemích ještě neskončila, Česká republika by ji mohla ukončit v příštím roce.

Ne všichni europoslanci jsou ale s textem dnes přijatého usnesení spokojeni. Jedním z nich je i Jiří Pospíšil, který kritizoval formulaci, že „případy dětských sňatků v členských státech EU je třeba řádným a jednotným způsobem monitorovat". „Čekal bych tvrdší odsouzení," řekl Pospíšil s tím, že je třeba takovéto sňatky kriminalizovat. „V Evropě to můžeme řešit," dodal.

Témata:  EU děti manželství uprchlíci europoslanci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.