Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europoslanci přijali usnesení odsuzující perzekuci krymských Tatarů, Štětina připomněl rok 1968

Jaromír Štětina
Jaromír Štětina
Foto: www.top09.cz

Štrasburk - Evropský parlament dnes přijal usnesení, v němž odsoudil pronásledování krymských Tatarů ruskými úřady na Krym. Zároveň vyzval k justičnímu očištění a k propuštění všech krymskotatarských představitelů, kteří s připojením regionu k Rusku nesouhlasí. Na vzniku rezoluce se podíleli i někteří čeští europoslanci.

Europarlamentní rezoluce, která je právně nezávazná, konkrétně jmenuje osudy novináře Mykoly Semeny a místopředsedů krymskotatarského neoficiálního národního parlamentu Medžlisu Ilmiho Umerova a Achtěma Čijgoze.

Žurnalista Semena byl odsouzen za vyzývání k činnosti směřující k porušování územní celistvosti Ruska k podmíněnému trestu a k tříletému zákazu novinářské činnosti. Krymskotatarší političtí předáci Umerov a Čijgoz pak dostali tresty vězení v délce dvou a osmi let.

"Být na straně práva je pro kremelský režim zjevný zločin. Oběti ruské zvůle mají konkrétní jména obsažená v naší rezoluci," uvedl při dnešní debatě Pavel Svoboda. Jeho kolegyně Michaela Šojdrová pak v plénu prohlásila, že je třeba zřídit na Krymu mezinárodní pozorovatelskou misi OSN, která by o tamní situaci podala zprávu.

"Tato rezoluce znovu evokuje naši paměť. Připomíná naši povinnost splácet dluh těm krymským Tatarům, kteří se v roce 1968 postavili proti okupaci mé země - Československa - sovětskou armádou," uvedl další český europoslanec Jaromír Štětina.

Témata:  Krym Rusko Jaromír Štětina EU

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 14:55

Ukrajina není to jediné. O co Putinovi doopravdy jde?

První kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa k dosažení dohody o Ukrajině vyvolaly v Moskvě bouři emocí. Ruská média, která v posledních třech letech hlásala odklon od „dekadentního“ Západu směrem k Číně a Severní Koreji, nyní s nadšením citují západní zdroje, píše Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy