reklama

Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova. Během historicky první návštěvy krále Salmána v Rusku uzavřelo království s Moskvou řadu investičních dohod v hodnotě několika miliard dolarů, které by měly pomoci ruské ekonomice.

Podle Lavrova chtějí Moskva i Rijád pracovat na "vzájemně přínosném partnerství ve všech sférách". Hlavy obou států sdílej stejné postoje ohledně řešení konfliktu na Blízkém východě a kladou přitom velký důraz na boj proti terorismu a dodržování principu teritoriální celistvosti v regionu, dodal ruský mluvčí.

"Vztahy mezi Ruskem a Saúdskou Arábii dosáhly historického okamžiku ... jsme si jistí, že posilování rusko-saúdských vztahů pozitivně ovlivní stabilitu a bezpečnost regionu a světa," uvedl saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr.

Dohody o investiční spolupráci Rijádu a Moskvy byly uzavřeny za situace, kdy Rusko čelí ekonomickým problémům souvisejícími se západními protiruskými sankcemi a nízkými cenami ropy.

Zásadní politický průlom však podle agentury Reuters jednání Putina se Salmánem nepřineslo mimo jiné i vzhledem k tomu, že obě země podporují v Sýrii opačné tábory. Zatímco Moskva bojuje na straně režimu syrského prezidenta Bašára Asada, Rijád podporuje syrskou opozici.

reklama