Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin jednal se Salmánem o Sýrii i o boji proti terorismu

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Moskva - Konflikty na Blízkém východě i na severu Afriky lze vyřešit jen mírovou cestou, shodli se dnes ruský prezident Vladimir Putin a saúdskoarabský král Salmán při jednání v Moskvě.

Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova. Během historicky první návštěvy krále Salmána v Rusku uzavřelo království s Moskvou řadu investičních dohod v hodnotě několika miliard dolarů, které by měly pomoci ruské ekonomice.

Podle Lavrova chtějí Moskva i Rijád pracovat na "vzájemně přínosném partnerství ve všech sférách". Hlavy obou států sdílej stejné postoje ohledně řešení konfliktu na Blízkém východě a kladou přitom velký důraz na boj proti terorismu a dodržování principu teritoriální celistvosti v regionu, dodal ruský mluvčí.

"Vztahy mezi Ruskem a Saúdskou Arábii dosáhly historického okamžiku ... jsme si jistí, že posilování rusko-saúdských vztahů pozitivně ovlivní stabilitu a bezpečnost regionu a světa," uvedl saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr.

Dohody o investiční spolupráci Rijádu a Moskvy byly uzavřeny za situace, kdy Rusko čelí ekonomickým problémům souvisejícími se západními protiruskými sankcemi a nízkými cenami ropy.

Zásadní politický průlom však podle agentury Reuters jednání Putina se Salmánem nepřineslo mimo jiné i vzhledem k tomu, že obě země podporují v Sýrii opačné tábory. Zatímco Moskva bojuje na straně režimu syrského prezidenta Bašára Asada, Rijád podporuje syrskou opozici.

Témata:  Vladimír Putin Sýrie Syrská krize Saúdská Arábie Mohamed bin Salmán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.