reklama

Pence hodlal zhlédnout zápas v americkém fotbalu mezi mužstvy Indianapolis Colts a San Francisco 49ers ve státě Indiana, v němž až do nástupu do funkce viceprezidenta USA působil jako guvernér.

Při tradičním zahájení utkání americkou hymnou ale řada hráčů sanfranciského týmu poklekla. Několik hráčů ze soupeřova mužstva mělo navíc zkřížené ruce a na sobě černá trička s nápisem "Budeme" na hrudi a "Bojovat za rovnost, spravedlnost, jednotu, respekt, dialog a příležitost" na zádech. Američané drží tradičně během hymny pravou ruku na srdci.

"Opustil jsem dnes zápas Colts, protože prezident Trump ani já nepoctíme svou přítomností žádnou událost, která znevažuje naše vojáky, naši vlajku nebo naši národní hymnu," uvedl Pence v prohlášení zveřejněném poté, co zápas opustil. Podle mnohých Američanů pokleknutím během hymny hráči znevažují svou vlast i vojáky, kteří za její svobodu bojovali či bojují v zahraničí. Jiní ale upozorňují na jejich ústavní právo svobodně vyjádřit nesouhlas s poměry v zemi.

Prezident Donald Trump dal několikrát najevo svůj odmítavý postoj k protestu. Na konci září dokonce vyzval vedení NFL, aby těm sportovcům, kteří dávají najevo své názory během americké hymny, neumožnilo hrát. Fanoušky vyzval, aby hry bojkotovali.

V nedělním tweetu uvedl, že Pence požádal, aby utkání v Indianapolis opustil, pokud by některý hráč poklekl, "a znevážil tak naši zemi". Tweet vyvolal spekulace, zda viceprezident nedělní zápas v Indianapolis nenavštívil jen proto, aby ho mohl demonstrativně opustit.

reklama