Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Někdejší viceprezident Pence ukončil prezidentskou kampaň

Mike Pence
Mike Pence
Foto: Facebook Pence, Mike

Bývalý americký prezident Mike Pence v sobotu odstoupil z republikánského boje o Bílý dům, v němž soupeřil mimo jiné s Donaldem Trumpem, s nímž mezi lety 2017 až 2021 tvořil tandem ve Washingtonu. Pencovi se nedařilo v průzkumech, problém měl i s financováním kampaně.

"Rozhodl jsem se k dnešnímu dni přerušit prezidentskou kampaň," řekl Pence v sobotu v Las Vegas podle CNN. "Opouštím tuto kampaň, ale nechte mě říct, že nikdy neopustím boj za konzervativní hodnoty a nikdy nepřestanu bojovat za zvolení zásadových republikánských lídrů do jakéhokoliv úřadu v zemi. K tomu mi dopomáhej Bůh," dodal.

Zmíněná stanice uvedla, že tým někdejšího viceprezidenta se obával, že se nekvalifikuje do listopadové třetí debaty. Právě proto se republikánský politik rozhodl z boje o Bílý dům s předstihem odstoupit. Problém měl také se získáváním dárců na financování aktivit.

Pence oznámil kandidaturu do Bílého domu na začátku června, přičemž hned v úvodu kampaně neváhal kritizovat Trumpa, jemuž dělal viceprezidenta během jeho čtyřletého mandátu. "Prezident Trump chtěl, abych si vybral mezi ním a ústavou. Nyní čeká stejné dilema i voliče. Já si vybral ústavu a vyberu si jí vždycky," podotkl.

Rodák z Columbusu v Indianě má za sebou tři výrazná politická angažmá. Před funkcí viceprezidenta sloužil mezi lety 2000 až 2013 jako kongresman ve Sněmovně reprezentantů. Následně byl čtyři roky guvernérem Indiany.

Témata:  Mike Pence USA

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.