reklama

"Rozhodl jsem se k dnešnímu dni přerušit prezidentskou kampaň," řekl Pence v sobotu v Las Vegas podle CNN. "Opouštím tuto kampaň, ale nechte mě říct, že nikdy neopustím boj za konzervativní hodnoty a nikdy nepřestanu bojovat za zvolení zásadových republikánských lídrů do jakéhokoliv úřadu v zemi. K tomu mi dopomáhej Bůh," dodal.

Zmíněná stanice uvedla, že tým někdejšího viceprezidenta se obával, že se nekvalifikuje do listopadové třetí debaty. Právě proto se republikánský politik rozhodl z boje o Bílý dům s předstihem odstoupit. Problém měl také se získáváním dárců na financování aktivit.

Pence oznámil kandidaturu do Bílého domu na začátku června, přičemž hned v úvodu kampaně neváhal kritizovat Trumpa, jemuž dělal viceprezidenta během jeho čtyřletého mandátu. "Prezident Trump chtěl, abych si vybral mezi ním a ústavou. Nyní čeká stejné dilema i voliče. Já si vybral ústavu a vyberu si jí vždycky," podotkl.

Rodák z Columbusu v Indianě má za sebou tři výrazná politická angažmá. Před funkcí viceprezidenta sloužil mezi lety 2000 až 2013 jako kongresman ve Sněmovně reprezentantů. Následně byl čtyři roky guvernérem Indiany.