Pence v pondělí odevzdal dokumenty potřebné ke kandidatuře federální volební komisi, informovala CNBC s tím, že oficiální spuštění kampaně se očekává ve středu. Podle webu zmíněné stanice se jeho čísla v dosavadních průzkumech pohybují v řádu jednotek procent.

Zatímco demokratickou nominaci téměř jistě získá úřadující prezident Joe Biden, o jeho vyzyvateli se rozhodne z řady republikánských kandidátů. Kromě Trumpa a Pence chtějí do Bílého domu floridský guvernér Ron DeSantis, někdejší velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová nebo bývalý guvernér Arkansasu Asa Hutchinson.

Pence má za sebou tři výrazná politická angažmá, připomíná BBC. Před funkcí viceprezidenta sloužil mezi lety 2000 až 2013 jako kongresman ve Sněmovně reprezentantů. Následně byl čtyři roky guvernérem Indiany.

Syn veterána korejské války byl téměř celé čtyři roky věrným služebníkem Trumpa, než jejich vztah pošramotil vpád Trumpových příznivců do Kapitolu po prohře ve volbách. Od té doby si od sebe oba politici drží odstup, což se s dnešním ohlášením kandidatury bude zákonitě muset změnit.