Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Civilizace se řítí do vážných problémů, hrozí konflikty a nestabilita, varuje šéf Světové banky

Násilí
Násilí
Foto: Pixabay

Washington - Prezident Světové banky (SB) Jim Yong Kim se domnívá, že civilizace bude muset řešit vážné potíže, až automatizace vezme pracovní místa lidí. Hrozí podle něj konflikty a nestabilita.

"Pokud vaše aspirace začnou růst, ale pak není žádná příležitost, může to vést k nestabilitě, konfliktu a násilí," uvedl Kim před výročním zasedání své instituce a Mezinárodního měnového fondu (MMF). "Je to nebezpečný směr, kterým jdeme," dodal v projevu na Kolumbijské univerzitě.

Roboti podle šéfa Světové banky nahradí miliony pracovníků s nízkou kvalifikací. Pro hospodářský růst v budoucnosti tak vidí jako zásadní investice do lidského kapitálu, který zahrnuje zejména vzdělání, ale i zdraví.

"Chceme vytvořit pocit naléhavosti investic do lidí, o kterém si myslíme, že je nezbytný vzhledem k tomu, jak se globální ekonomika mění," Kim.

"Jediná věc, o které víte s jistotou, že ji v budoucnosti budete potřebovat v jakékoli ekonomice, jsou lidé, kteří se dokážou učit," doplnil.

Témata:  Světová banka (World Bank, zkratka WB) Roboti ekonomika

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.