Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci ve Finsku se bouří proti šéfovi azylového centra

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Helsinky - Na šéfa přijímacího střediska v laponské obci Kolari přišlo mnoho stížností od žadatelů o azyl, finský červený kříž proto ředitele zařízení odvolal.

Ve Finsku loni požádalo o azyl asi 32.000 lidí. To je dvojnásobek toho, s čím vláda počítala.

Minulý týden v areálu Kolari vypukly protesty. Běženci například kritizovali to, že po dvacáté hodině nebylo k dispozici žádné jídlo a že nesměli do kuchyně, aby si sami uvařili. Také tvrdili, že musí platit tři eura, aby si mohli zahrát fotbal, a až deset euro za oblečení darované Červeným křížem.

Vyřízení žádosti trvá až osm měsíců. "Když si pomyslíte, že jste izolovaní a jen čekáte, tak jejich frustraci chápete," prohlásila inspektorka přistěhovaleckého úřadu Jaana Karhuová, která Kolari tento týden navštívila, aby spor vyřešila.

Odvolaný šéf Jari Sillantie ke svému odchodu z funkce pouze řekl, že ho jeho zaměstnavatel nepovažuje za vhodného pro práci v přijímacím centru.

Témata:  Finsko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí bude o víkendu připomínat léto. Teploty budou téměř tropické

Nadcházející víkend přinese do České republiky velmi teplé a slunečné počasí s typicky letními teplotami. Podle meteorologů nás čekají dny plné slunce s minimem srážek, které budou lákat k pobytu venku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy