Nice - Až 85 procent croissantů, které si dnes Francouzi kupují, je vyrobeno průmyslově. Pekař Frédéric Roy (46) z jihofrancouzského města Nice chce zachránit řemeslnou výrobu tradičního zavinutého rohlíku. Vyzval proto k vytvoření speciálního označení původu, které spotřebitelům zaručí, že croissant byl vyroben na místě, z mouky bez přídavných látek a z kvalitního másla.
Roy provozuje malé pekařství poblíž slavného pobřežního korza Promenade des Anglais (Anglická promenáda). Nynější croissanty podle něj "stojí za houby".
Dobrý croissant by podle něj neměl v žádném případě obsahovat margarín, být zmrazený a posléze znovu rozpečený. "Na pravý croissant je dnes paradoxně snazší natrefit v Los Angeles než ve Francii. Přitom je to pilíř naší gastronomie," uvedl pekař, jenž roky pracoval v Americe. Na mrzkou kvalitu croissantů má podle něj vliv také raketově rostoucí cena másla v uplynulých měsících.
Zákazník podle Roye nemá šanci zjistit, jestli jí průmyslově vyrobený rohlík nebo místní produkt. Jen 15 procent pekařství, která se označují za řemeslná, prodává své vlastní croissanty, tvrdí pekař. Minulý měsíc proto poslal dopis francouzskému premiérovi Édouardu Philippeovi. Upozorňoval v něm, že ve Francii tolik hýčkané pečivo se nachází "před vyhynutím".
Z dopisu citoval národní tisk a lidé Royovi vyjadřovali podporu na sociálních sítích. Poslanec Éric Ciotti slíbil, že se za záchranu croissantu osobně zasadí.
Roy soudí, že croissant by se měl dočkat stejného zacházení jako bageta. Jako "tradiční bageta" může být totiž od roku 1993 označováno pouze pečivo vyrobené z tradiční mouky bez aditiv.
Související
14. listopadu 2024 12:07
6. října 2024 19:55
27. září 2024 10:08
10. září 2024 21:28
1. září 2024 9:29
27. srpna 2024 10:45