Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cizinec hlavou pravice v Česku? V zahraničí se píše o Okamurovi a jeho osudu

Tomio Okamura
Tomio Okamura
Foto: Reprofoto ČT

Praha – Český politik s japonsko-korejskými kořeny stojí v čele hnutí imigraci, všímá si zahraniční tisk. Tomio Okamura zaujímá nejen svým pravicovým postojem vůči uprchlíkům, výrazný je i jeho původ. Syn české matky a japonsko-korejského otce to neměl v dětství lehké, byl terčem posměchu a šikany spolužáků a diskriminaci zažil z první ruky.

Někdo za jeho zkušenostmi vidí důvod, proč Okamura je tak silně proti islámu a migrantům, jiní to zase nechápou. Islám je podle něj podobný „hitlerovskými nacismu“ a nemá rád Evropskou unii. Ať tak či onak, je strana Svobodné a přímé demokracie by mohla po volbách vzejít jako čtvrtá nejsilnější strana v Česku, předpovídá Bloomberg.

„Žijeme pod kompletním diktátem z Bruselu,“ tvrdí Okamura. „Ani Sovětský svaz nám nediktoval, kdo v zemi smí či nesmí žít.“ Pravicový trend v Česku je podle zahraničních médií součástí celoevropského hnutí s anti-migračními tendencemi. Podobné názory můžeme vidět v Maďarsku, Slovensku, Polsku, Rakousku a vzestup německé AfD potvrzuje, že se zdaleka netýká jen střední Evropy.

V České republice, píše Bloomberg, je silná averze vůči uprchlíkům. Země přijala jen 12 z celkových 1600 azylantů, o které se měla postarat na základě odsouhlasených kvót a otázka islámu a migrace rezonuje v nejvyšších státních kruzích, kde se tématem zabývá i vládnoucí koalice ČSSD s ANO.

Okamura nařkl muslimy z toho, že šíří terorismus, násilí a striktně odmítá jejich přijetí. Naléhá na místní, aby přestali kupovat kebaby nebo aby venčili psy a prasata v okolí dvou oficiálních mešit. Průvodce Hatem Berrezouga, který žije v Praze od roku 1998, řekl, že ještě nikdy neviděl tolik nenávisti a že tohle není normální pro demokratickou zemi.

Jenže Okamura se diskriminaci brání. „Jsem alergický na racismus, protože jsem to zažil z první ruky,“ tvrdí politik. „Jenže islám není rasa, není to pomalu ani náboženství, ale ďábelská ideologie.“ Jeho agresivní rétorika od něho odehnala potenciální koaliční partnery, ale mezi lidmi se těší velké popularitě.

Když bylo Okamurovi pět let, jeho rodina se přestěhovala do malé českého města ještě v době, kdy země byla pod vládou komunistů. Kvůli rodinným problémům strávil jeden čas i v sirotčinci, kde ho ostatní děti šikanovaly. O několik později se rozhodl ve věku 21 odstěhovat se do Japonska, kde však diskriminace sílila kvůli tomu, že je míšenec.

Témata:  Tomio Okamura Bloomberg.com Česko média

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 21:41

Vítězem Berlinale se stal norský snímek Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v USA

Zelenskyj vzkázal USA: Nebudu podepisovat něco, co bude splácet deset generací Ukrajinců

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v sobotu během fóra Ukrajina: Rok 2025 v Kyjevě důrazně postavil proti americkému návrhu na vytvoření fondu ve výši 500 miliard dolarů, který by měl být financován přírodními zdroji Ukrajiny. Zelenskyj zdůraznil, že pomoc, kterou Spojené státy poskytly Ukrajině, nelze považovat za dluh, a odmítl podmínky, jež by podle něj ekonomicky zatížily zemi na celé generace.