Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA vyzývají k ukončení násilí mezi iráckou armádou a kurdskými silami

Armáda
Armáda
Foto: cabinet.gov.krd

Washington - Spojené státy jsou znepokojeny kvůli situace v severním Iráku, kde dochází k bojům mezi iráckou federální armádou a kurdskými silami. Konflikt mezi Bagdádem a vládou autonomního Kurdistánu se plnou silou rozhořel po referendu z 25. září, v němž se většina Kurdů vyslovila pro nezávislost Kurdistánu.

Bagdád kurdské referendum neuznává a nezávislost Kurdistánu naprosto odmítá. Má v tom podporu i sousedního Turecka a Íránu, které se obávají nárůstu separatistických tendencí také u svých kurdských menšin.

USA vyzvaly všechny strany k ukončení násilí. Irácká vláda by podle amerického ministerstva zahraničí měla omezit pohyb armády ve sporných oblastech.

V pátek po bojích s kurdskými silami Irácká federální armáda získala kontrolu nad městečkem Altun Kupri na administrativním pomezí mezi autonomním Kurdistánem a provincií Kirkúk.

Témata:  Irák Kurdové USA

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.