reklama

Tillerson v neděli vyzval šíitské milice podporované Íránem, aby odešly "domů". Tiskové oddělení Abádího úřadu dnes dalo najevo překvapení nad Tillersonovým výrokem. "Nikdo nemá právo vměšovat se do iráckých záležitostí," stojí v prohlášení.

Tillersonova slova patřila oddílům Hašd Šaabí, což jsou lidové mobilizační síly (PMF), které se podílely na boji proti Islámskému státu (IS) například u Mosulu. Bagdád je ale nenasazoval do větších sunnitských měst, aby se vyhnul etnickým střetům. Za PMF stojí Írán, který jednotky cvičí a vyzbrojuje.

Při referendu se hlasovalo v kurdských autonomních regionech i v oblastech mimo ně, v nichž žijí Kurdové. Bagdád pak poslal armádu a její spojence právě do těchto sporných oblastí a vytlačil z nich kurdské milice - pešmergy - které se velkou měrou zasadily za porážku Islámského státu v Iráku.

Kurdské úřady dnes vydaly zatykače na 11 Iráčanů, mezi nimiž jsou i členové vedení PMF. Patří k nim Kaís Chazalí, který založil Ligu spravedlivých, jež je součástí PMF. Kurdistán tak sáhl k recipročnímu opatření za zatykače, jež vydal na jeho představitele Bagdád.

Kurdské referendum neschvalovaly USA právě z obav z toho, že tlak na nezávislost ohrozí další boj proti IS. Rusko se většinou zdržovalo komentářů. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že Moskva je pro zachování celistvosti Iráku.

reklama