reklama

Cílem mezinárodní dárcovské konferenci v Ženevě je pomoci shromáždit do února příštího roku 434 milionů dolarů, které jsou podle OSN pro rohingské běžence potřeba.

Konferenci organizuje Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), dále pak Evropská unie a Kuvajt. Agentura AFP uvedla, že z celkové částky 434 milionů dolarů již 100 milionů dárci buď předali, anebo přislíbili.

Částka je určena pro 1,2 milionu lidí v oblasti bangladéšského města Cox's Bázár, kde se soustřeďuje většina rohingských uprchlíků. Jedná se o 900.000 Rohingů z Barmy a 300.000 místních obyvatel, kteří krizí rovněž trpí.

Rohingové čelí v Barmě dlouhodobě diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše. Bangladéš odmítá "nepodloženou a zlomyslnou barmskou propagandu, podle níž jsou Rohingové nelegálními imigranty z Bangladéše", prohlásil dnes bangladéšský delegát v Ženevě. "Fakt, že Barma odmítá uznat etnickou identitu Rohingů, je překážkou" v bilaterálních rozhovorech, jejichž cílem je řešení krize, dodal delegát.

OSN označila exodus statisíců Rohingů za nejrychlejší uprchlickou krizi současnosti. Barmská armáda zahájila nejnovější tažení proti Rohingům poté, co rohingští povstalci 25. srpna zaútočili na desítky policejních a vojenských stanovišť v Arakanském státě. 

reklama