Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Bangladéše už utekl téměř milion Rohingů, krize dopadá i na tamní obyvatele

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: CNN

Rangún/Ženeva - V Bangladéši se nachází již téměř milion muslimských Rohingů, kteří tam utekli před násilím ze sousední buddhistické Barmy. Na pomoc menšinovému etniku jsou zapotřebí stovky milionů dolarů.

Cílem mezinárodní dárcovské konferenci v Ženevě je pomoci shromáždit do února příštího roku 434 milionů dolarů, které jsou podle OSN pro rohingské běžence potřeba.

Konferenci organizuje Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), dále pak Evropská unie a Kuvajt. Agentura AFP uvedla, že z celkové částky 434 milionů dolarů již 100 milionů dárci buď předali, anebo přislíbili.

Částka je určena pro 1,2 milionu lidí v oblasti bangladéšského města Cox's Bázár, kde se soustřeďuje většina rohingských uprchlíků. Jedná se o 900.000 Rohingů z Barmy a 300.000 místních obyvatel, kteří krizí rovněž trpí.

Rohingové čelí v Barmě dlouhodobě diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše. Bangladéš odmítá "nepodloženou a zlomyslnou barmskou propagandu, podle níž jsou Rohingové nelegálními imigranty z Bangladéše", prohlásil dnes bangladéšský delegát v Ženevě. "Fakt, že Barma odmítá uznat etnickou identitu Rohingů, je překážkou" v bilaterálních rozhovorech, jejichž cílem je řešení krize, dodal delegát.

OSN označila exodus statisíců Rohingů za nejrychlejší uprchlickou krizi současnosti. Barmská armáda zahájila nejnovější tažení proti Rohingům poté, co rohingští povstalci 25. srpna zaútočili na desítky policejních a vojenských stanovišť v Arakanském státě. 

Témata:  Bangladéš Barma OSN (Organizace spojených národů) Rohingové

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.