Pchjongjang - Amerika musí brát „doslova" hrozbu, že Severní Korea provede silný jaderný test nad Tichým oceánem. Uvádí to jeden z nejvyšších představitelů severokorejského režimu. Tato slova přichází poté, co Severní Korea v září provedla úspěšnou zkoušku vodíkové pumy.
Severní Korea v září otestovala mocnou vodíkovou pumu, jejíž síla je podle expertů větší, než se dříve očekávalo, připomíná The Independent. Krátce poté ministr zahraničí KLDR odpověděl na hrozbu z úst amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tvrdil, že „zcela zničí" Severní Koreu. Diplomat šéfovi Bílého domu vzkázal, že země může provést „nejsilnější test na vodíkové bomby nad Tichým oceánem".
Podle vysoce postaveného diplomata Ri Yong Pila nešlo o plané varování. Pro uvedl CNN, že tato možnost má být chápána „doslovně". „Ministr zahraničí si velmi dobře uvědomuje záměry našeho nejvyššího vůdce, takže si myslím, že byste měli tato slova chápat doslova," uvedl Ri pro CNN.
Hrozba jaderného testu přichází ve chvíli, kdy Severní Korea vydala varování, že USA vyvolává vojenský konflikt. Americké námořní cvičení podle Pchjongjangu sloužilo jako předehra k „jaderné válce". Jde zatím o poslední ze série výhrůžek a obvinění, které si USA a Severní Korea vyměnily za několik měsíců. Severní Korea testuje stále silnější zbraně a vyhrožuje, že zničí své nepřátele, vláda Donalda Trumpa odpověděla slovy, že v případě potřeby potrestá Koreu silou.
Americké námořnictvo také provedlo poblíž Korejského poloostrova společné vojenské cvičení s Jižní Koreou, do kterého se zapojilo přibližně 40 plavidel – včetně letadlové lodi USS Ronald Reagan s jaderným pohonem. Severní Korea označila tato cvičení za „přípravu na válku".
Témata: Severní Korea, jaderné zbraně, USA
Související
16. listopadu 2024 14:58
16. listopadu 2024 13:33
7. listopadu 2024 7:30
1. listopadu 2024 15:15
1. listopadu 2024 11:37
31. října 2024 9:35