Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf albánských tajných služeb odstoupil. Důvod neuvedl

Edi Rama
Edi Rama
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Tirana - Šéf albánské tajné služby (SHISH) nečekaně odstoupil. Důvod je zatím veřejnosti neznámý. Zpravodajský portál Top Channel ale naznačil, že by v pozadí mohly být neshody s premiérem Edim Ramou.

Podle neoficiálních informací podal Visho Ajazi Lika rezignaci prezidentovi Iliru Metovi už v pátek. Velmi citlivou funkci zastával více než pět let, od srpna 2012. Nicméně podle zákona mandát ředitele tajné služby není limitován. Možnosti jeho odchodu jsou jen dvě - buď osobní rozhodnutí, anebo dohoda premiéra a prezidenta.

Top Channel v této souvislosti připomněl, že předchozí prezident Bujar Nishani, který Liku do čela SHISH jmenoval, když do úřadu hlavy státu nastupoval, tehdy řekl, že premiér by neměl být ve špatné pozici vůči šéfovi tajných služeb. Byla to jasná narážka na otevřený konflikt mezi tehdejším předsedou vlády Salim Berishou a Likovým předchůdcem Bahrim Shaqirim.

Jmenování nového ředitele SHISHI může být nyní složité vzhledem ke zhoršeným vztahům mezi bývalými přáteli a nyní politickými soky Ramou a Metou. Na novém člověku v čele tajné služby se totiž spolu musejí dohodnout.

Témata:  Albánie Edi Rama EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.